| aspufd a întrebat:

Buna TPU...am o intrebare

daca ma tai pe mainii fiindca am o problema si deja sunt dependenta de asta fiindca o fac de mult si toata mana mea dreapta si putin din cea stanga si piciorul stang sunt pline de semne...si am mers la psiholog cam 1 an jumate, iar seara trecuta am avut de gand sa ma sinucid...CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Indiferent de problemele pe care le ai, dacă tu nu vrei să scapi de ele, dacă nu te forțezi puțin, nici ajutorul pe timp îndelungat din partea celui mai bun psiholog din univers nu va da roade. Nu vreau să spun că nu e important și sprijinul celor din jur, însă tu ești soluția.
Încearcă să îți induci anumite gânduri pozitive, să te gândești: „îmi este folositor acest gând? îmi este folositor să mă tai? am scăpat de probleme mutilându-mă?", întrebări la care, bineînțeles, răspunsul este „nu". „Discută" cu tine și încearcă să nu îți mai fi propriul inamic.
Găsește-ți un hobby, ceva cu care să-ți ții mintea ocupată, pentru a ți-o distrage de la probleme(fie ele existente sau nu), petrece-ți timpul în compania persoanelor dragi, caută poveștile oamenilor care au trecut prin depresii, ca să te motivezi. Sinuciderea este o „rezolvare" permanentă a unor probleme TEMPORARE. Niciodată nu reprezintă o soluție.

| aspufd explică (pentru anamariarot):

Multumeac pentru raspuns...chiar o sa incerc

6 răspunsuri:
| Veninul a răspuns:

Cand ai acel sentiment de sinucidere incearca sa te gandesti pentru ce traiesti
-sa iti faci parinti fericiti
-sa realizezi ceva in viata
-poate cine stie intr-o zi o sa devi o persoana extrem de populara
-dar nu in ultimul rand gandeste-te ca dumnezeu ti-a dat o viata pentru ca te-a vrut pe pamant(in mintea lui esti o persoana speciala)de aceia te-a creat nu il dezamagi
fi optimsta si cand simti nevoia sa te eliberezi de energi negative incearca sa alergi sa faci sport sa faci o activitate indiferent de ce este.
Nu uita CREDE IN TINE nu in ceilalti ps esti o persoana speciala nu uita ata (toti ne nastem cu niste daruri foarte rare si diferite)
imagineazati ca o persoana la fel ca tine nu a existat si nici nu va mai exista vreodata (esti unica)

| aspufd explică (pentru Veninul):

Multumesc! chiar sunt uimita de toti cei care mi-ati raspuns la intrebare. Oricum o sa incerc sa fac tot ce pot, o sa dau tot ce e mai bun daca pot spune asa.Chiar va multumesc tuturor! faptul ca am fost emo...nu stiu cum sa spun...ma motiveaza sa nu mai cad in depresii.

| Adinaaa76 a răspuns:

Sa nu o faci! Poate treci printr-o perioada proasta a vietii dar nu uita ca totul e temporal si cala un moment dat o sa fi uimit de viata (in sensul bun) sunt atatea motive pentru care sa fi fericit si sa nu renunti la viata, gandeste-te la visele si dorinyele tale daca ti-ai face rau nu ai mai putea niciodata sa le realizezi(visele si dorintele tale).
Vorbeste băvu cine va cand iti vine in cap asa ceva, incearca si fi inconjurat de oameni buni care sa te faca sa uiti asa ceva si te roog nu ceda indiferent de ce viata ai sau ce oameni ai in jur...o sa fi bine

| Adinaaa76 a răspuns:

Nu o fa gandeste-te ca e doar o perioada grea si ca va trece si ca viata o sa te surprinda placut cand nici nu te astepti

| Bianca_Fodor_1995 a răspuns:

Nu voi fi genul de om care iti va spune sa vorbesti cu cineva pentru ca stiu ca nu te ajuta sa iti spun asta. nici eu nu sunt buna la relatiile cu oamenii. dar gandeste-te ca, oricat de rea ar fi acea problema se poate si mai rau. si, poate ai putea face terapie prin muzica. pe mine muzica ma ajuta cand sunt trista. si, de asemenea, gandeste-te cati oameni mor zilnic sau cati ochi nici nu apuca sa vada soarele. nu merita sa iti dai viata pentru nimeni si nimic. gandeste-te la asta!
sper sa renunti la asta si ca, intr-o zi, te vei uita inapoi si vei realiza cat de multe ai fi putut sa ratezi