| Mariobmb a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, imi poate trage masina putin in dreapta din cauza fuzetei din stanga? mentionez ca am avut un accident in roata stanga.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fuzetele nu prea se indoaie. De obicei bratele, bieletele, telescoapele sau lonjeroanele (jugurile) raman deformate, in urma accidentelor.
Cand e lovita masina in roata, e aproape obligatoriu sa se inlocuiasca brat, bieleta/capat de bara si telescop, pe partea respectiva, apoi sa se regleze geometria, pentru a circula din nou cu masina.

| Mariobmb explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cel de la geometrie mi-a spus de fuzeta ca este dusa. thinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mariobmb):

E posibil.
Depinde putin si de constructia masinii.

| OldSoul a răspuns:

Da, daca fuzeta este indoita, sau mult mai probabil un brat de exemplu, da, masina poate trage spre stanga.

Am patit si eu asta la o masina, era un brat usor indoit motiv pentru care roata era impinsa in spate, si totodata cu asta avea si tendinta sa traga intr-o parte.
De precizat e ca nu ti-ai fi dat seama ca bratul respectiv este indoit, abia cand il puneai pe langa unul drept, atunci observai ca este indoit.

E foarte posibil ca asta sa fie problema si in cazul tau.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Fuzeta face parte din sistemul de directie. Orice defectiune a uneia dintre ele, pe stanga sau dreapta poate duce la ceea ce ai spus.Mai ales ca ai avut si accident, este cu atat mai plauzibil.Doar sa nu fie ceva bucsi de vina, se poate afla la service, cu ochiul liber este mai greu si pentru un mecanic mai incepator.