| mario0103 a întrebat:

Dacă scriu cu stânga mănânc cu stânga dar arunc mai bine cu mâna dreapta și joc fotbal mai bine cu piciorul drept sunt stângaci sau dreptaci? Și ce garda trebuie sa țin la box de stângaci sau de dreptaci?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Esti ambidextru cel mai probabil, dar garda o tii cum te simti tu cel mai confortabil, mana cu care simti ca poti sa lovesti cel mai bine o tii in spate, dar daca poti sa stai in garda cu ambele maini atunci esti un norocos, poti sa stai cum vrei.

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

Sfatul meu: gardă de dreapta. Ca stângaci ai ficatul mai expus și o să ai un dezavantaj la antrenamente (ele sunt gândite în principal pentru dreptaci și doar adaptate când e nevoie la stângaci). Ar fi multe de spus, dar le scurt, ai multe avantaje ca stângaci în box. Există și avantajul major că e o gardă care incomodează adversarul, dar raportat la numărul de dezavantaje, când ai de ales mi se pare că opțiunea cea mai bună e garda de dreapta.