| Mario15 a întrebat:

Salut, vreau sa achizitionez un autoturism si am o nelamurire referitoare la actul de vanzare-cumparare. Inainte sa facem actul, vanzatorul trebuie sa isi radieze masina, sau in momentul cand ma duc eu sa o inmatriculez pe numele meu, se radiaza de pe numele lui si se trece pe al meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina va fi radiata dupa ce tu o inmatriculezi.

6 răspunsuri:
| Mario15 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, sincer din partea ta asteptam raspunsul big grin

| Mario15 explică (pentru Ioandelasal):

Dupa incheierea actului de V-C nu mai am treaba cu vanzatorul, nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mario15):

Daca ti-a dat toate actele necesare (adeverinta ANAF si actele masinii) si tu i-ai platit pretul nu mai ai treba cu el.

| Mario15 explică (pentru Ioandelasal):

Mai am o intrebare, daca nu te superi: Masina nu mai are RCA valabil, nelamurirea mea este, daca ii fac RCA imediat dupa ce fac actul de vanzare-cumparare, va trebuii sa ii fac din nou dupa ce o trec pe numele meu? ( nu stiu daca are vreo relevanta, dar are taxa de mediu platita )

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mario15):

Poti sa faci RCA cand vrei, doar sa tii seama ca nu poti circula legal cu ea fara a avea RCA.

| Mario15 explică (pentru Ioandelasal):

Asta stiu, ce nu stiam e daca din momentul in care termin inmatricularea si devin proprietar si pe talon cum ar fi, trebuie refacuta asigurarea