| Andrei12w a întrebat:

Salut!, vreau sa achiziționez un BMW 320d g20 2019, Merita sa l cumpăr? Prețul este 25k și are 96k kilometri.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nici nu ar trebui sa mai scriu caci sunt cunoscut aici ca fiind hater dieseluri rulate si pe buna dreptate sunt impotriva lor! Aduc si argumente!
Nu te incanta la o masina de genul asta doar ca arata bine si ca are km reali din vorbe!
Cum dovedeste parcul sau samsarul ca sunt km reali? caci car vertical nu releva situatia in toate cazurile posibile, pe langa asta cartea de service cu stampila se poate maslui cu usurinta.
Mai ramane istoricul electronic de la reprezentanta acolo unde exista, asta daca serviceul s-a facut doar la reprezentanta!
Daca posesorul acestei masini dovedeste ca este unicul proprietar care a luat de noua masina (atentie samsarii o dau pe aia cu unicul proprietar in Romania, care este o vrajeala aiurita!) atunci poate km sunt reali, in rest NU sunt km reali la o masina de 5 ani si diesel.
Am intalnit masini diesel "bolizi" din 2019 care aveau 400.000 de km reali, in Romania majoritatea nu facem acesti km nici in 10-12 ani!
Deci mai ganditi-va!
Este mai intelept uneori sa cumperi o masina noua mai putin performanta decat o "caruta" full option care este rupta vai de ea!
Si chiar as mai adauga in locul tau inca 5-7k euro pe langa cei 25k si mi-as lua o masina noua! Noua decat una rulata la care nu am certitudinea ca nu va papa bani in viitorul apropiat.
Masina noua are o garantie intre 3-7 ani in functie de marca si model!
Deci omul intelept alege NOUL! evident in functie de buzunarul si preferintele sale!
Alegerea apartine cumparatorului in final, eu doar incerc sa va deschid ochii.
Succes!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simpatic):

Tot românul vrea BMW. Ori nou nu găsești la ce bani i-ați zis!
Nu vrea mașini comune, cum are tot țăranul", Dacia ca "săracul", ci mașină de "șmecher", BMW!
Putem să înșirăm, zeci, sute de probleme, el tot BMW va cumpăra!

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Eu vreau Lexus de exemplu, nu-s nici ca tot romanul nici 'sarac' laughing
am inteles cele ce ai zis si la ce te-ai referit!
au si bmwurile ceva aparte nimic de zis
am mers cu seria 5, X5, X6 game bine echipate sunt in regula!
dar eu as merge pe altceva, sunt niste masini acum premium de care nu a auzit nici Tzanca uraganu, si-s mai sus ca bmw, audi, mercedes cel putin modelele pana in 60-70k euro de la marcile nemtesti
Este vorba de marci precum>> lexus, infiniti, GENESIS devizia lux de la Hyundai, DS gamele de varf, brandul de lux de la Citroen etc
Ultimile modele de la marcile ce le-am insirat eu au mai multa finete, eleganta si prestanta decat orice nemtarie de acum 2-3-4 ani!
dar stiu si eu ca si tine ce vrea romanul, vrea sa il minta cineva ca ii da un bolid cu km putini si 600 de cai putere eventual la 12.000 de eurowinking

asta e n-am depasit faza masinilor diesel nemtesti inca stim noi cumva ca-s cele mai bune, cine oare propaga acest "deepfake"?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simpatic):

Iar, mai nou modelele electrice chinezești.

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Da,asa este, am auzit cate ceva si vazut niste modele china.
e adevarat nu-s mare fac electrice indiferent de brand, dar s-a ajuns deja la un nivel super avansat.
am masina hibrida noua, premium, luata in 2023, dar sincer eu sunt fan motor termic simplu fara hibridizare, nu diesel ci benzina.
Deci mie daca nu imi dai cat de cat un sunet pe teava nu ma atrage.
Exista destule masini electrice de lux si care au si 700 CP, degeaba cand le aud ca parca zgarie pe tabla de la scoala cineva cu unghia, cam asa fac ca si sunet in "forjare" in rest cand stai si tu la relanti nu se aude nimic sau la viteze mici, e un sentiment naspa pentru mine happy
m-am obisnuit sa aud cum bat tachetii usor laughing

cred ca de curand apar pachete de difuzoare pentru evacuare pentru masinile full electrice, cum au anumite modele sport diesel de la AUDI, acele difuzoare care fac rahatul de motor diesel sa sune nu ca un tractor ci ca un V8, ce le-a trecut prin cap nemtilor astora! Nemtii orice fac ca sa-si vanda masinile!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simpatic):

Cred, că cel puțin în China, au apărut astfel de "boxe" pentru electrice.
Iar, un brand din China, a scos, două modele care se pot întoarce pe loc fără să vireze roțile, au sistem asemenea unui tanc.
Iar, Volvo a scos un monovolum chinezesc cu emblema Volvo.

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Interesant!

| VoidEternal a răspuns:

96k cu spatele. Daca nu poate dovedi numărul asta, sigur are de 2 ori mai mult. Daca nu de 3. Mai ales daca e adusa de afara, sau inmatriculata recent.

| siriusblack98 a răspuns:

Sa ghicesc, este adusa din Germanica recent si inmatriculata pe Bulgaria cu 5 daune totale pe raportul de pe Carvertical? laughing Sa presupunem ca ai verificat-o si nu este cazul. Daca masina este intr-adevar ce se doreste a fi iar tu esti sigur ca iti permiti costurile de intretinere la o masina rulata si obosita + daca tie ti se pare pretul corect ( ca mie unul nu mi se pare deloc pretul corect ) atunci go for it. Dar chiar te sfatuiesc sa nu o iei sub nici o forma pana nu o verifici pe un site de specialitate dupa seria de sasiu daca nu ai facut asta deja pentru ca sunt foarte multe tepe.