| DarkTwister a întrebat:

Salut, vreau sa achizitionez un BMW E90 320D. Nu vreau aceasta masina pentru ca "e bmw" ci pentru ca imi place aspectul ei si felul in care se conduce (plus ca sunt pasionat de aceasta marca). Intrebarea mea este: Care sunt costurile intretinerii acestei masini? Avand in vedere faptul ca sunt student nu cu foarte multi bani, as fi capabil sa intretin o masina de genul?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Recomand sa iti iei BMW daca emigrezi intr-o tara cat de cat civilizata ex Olanda. In Romania nu e usor sa intretii o masina indiferent cat de noua sau veche e, fara un salariu de 1000€ numai in datorii o sa ramai. Multi mecanici lucreaza de mantuiala si nu se pricep asa bine in domeniu, mai baga si ala mana si ti-o strica mai rau. Asa ziceam si eu daca as aduce masina mea in RO sa o intretin vai de capul meu in caz de ceva grav trebuie sa strang cureaua cateva luni, si am masina destul de buna e ca si cum ar fi copilul meu tin mult la ea. Azi i-am pus cauciucuri valorate in 800€ toate 4, bridgestone potenza. In tara bagam niste chinezarii apoi ieseam la stiri ca am facut accident cu volan pe dreapta si sar toti pe mine ca sant cocalar, tigan etc. O sa ajungi departe ca student prin strainatate si o sa ai BMW de 15- 20000 eur daca vrei sa te bucuri de masina nu o ieftineala de 2 bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind o masina europeana foarte scumpa, este evident ca intretinerea ei este foarte scumpa.
Daca nu-ti permiti sa spargi anual cateva mii de euro, peste cheltuiala cu benzina si uleiul, mai bine iti iei ceva local, care nu-ti cheltuie tot salariul, ca nu merita.
Ideal este sa te intinzi cat te tine plapuma, ca toti visam la Maserati si Lamborghini, dar la sfarsitul zilei, ne luam ce ne permite punga.
Nu, ca student nu ti-ai putea permite nici sa o sofezi zilnic, din cauza petrolului scump, dapai sa o intretii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Detaliaza "nu foarte multi bani"-i aia.
O masina iti mananca minim 1000 lei anual pe taxe, inca vreo 2000 de lei pe service, si de restul benzina.
Daca nu ai castiguri, cum te descurci?
Eu recomand masina aia, daca ai experienta in mecanica, si ti-o intretii singur. Altfel, daca mai prinzi si una cu probleme, s-ar putea sa plateasca parintii tai service pana ii dubleaza valoarea, si iti va fi frica sa iesi cu ea, sa nu se strice din nou.
Iar daca iti place marca, de aia o vrei, ca "e BMW" laughing
Sa nu uiti de lanturi, sufa si lopata.

| DarkTwister explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai in fiecare vara lucrez si reusesc sa strang cel putin 1000e de care nu ma ating deloc. Asa am si strans bani de masina. La dispozitie am 4500e sa imi iau o masina.

| DarkTwister explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai in fiecare vara lucrez si reusesc sa strang cel putin 1000e de care nu ma ating deloc. Asa am si strans bani de masina. La dispozitie am 4500e sa imi iau o masina. In legatura cu afirmatia ta legata de faptul ca "e BMW", da, imi place ca marca dar nu pentru ca e "BMW" sau pentru ca e marca premium. Imi plac masinile lor din cauza aspectului agresiv pe care il au. Bmw e90 este o masina foarte laudata pentru felul in care se conduce. O vreme m-am gandit sa cumpar un Subaru Impreza din 2010. Dar au motoarele Boxer pe care se lucreaza foarte greu plus ca parerile sunt foarte impartite cand vine vorba de fiabilitate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DarkTwister):

Da, e90 e foarte comod, si placut la condus.
Dar iarna e inutil, ca o pereche de role.
Daca asta iti place, ia-l linistit. Nu are rost sa te uiti la altele.

| Liviu a răspuns:

Eu am o vorba, "nu ma pot... vorba aia de foame " imi iau audi/bmw? eu mi-am luat o masina modesta.Am avut undeva la 3, 500 bani.Am dat 2500 pe ea, 1000 am bagat in ea.Nu,nu e bmw, nici audi, e un scenic 2, din 2005. E modesta, e spatioasa.Mie imi place, deja bmw, audi, au devenit marci pe care 95% dintre oameni le au, si sunt cocalari, de etnie roma(nu fac ura rasiala, ci enumar in un mod frumos)si pitipoance.Trebuie sa intelegi ca o masina, un bmw, din 2000, din 99, te costa si scump, si e si anul care te trage in jos.Ce sa faci tu cu o masina care are 19 ani? ia-ti una modesta, eu am scenic din 2005, cel putin e mai tanara cu 5 ani decat 2000, respectiv 6 ani fata de 99.Nu, nu e perfecta, nu, nu e interioru de piele.Dar, eu bag piese NOI in masina.Tu iti vei permite? nu cred, bmw-u/audi, au taxa pe prostie(cum ador eu sa zic)asta inseamna taxa pe lux, sunt masini de lux.Cum si tigarile/cafeaua sunt de LUX.Acum tu faci ce vrei, dar tare mie sa nu tii bmw-u pe lemne, ca nu ai sa il intretii.NU e treaba mea, insa eu vreau sa te fac sa intelegi, ca masina, e aia pe care ti-o poti permite.Eu am dat 4 milioane la BOSCH sa ii schimb filtrele + ulei, un audi/bmw sare de 8 milioane happy Cat dspre piese, si eu sunt luat la misto, ca am cazan, ca am caruta.Dar in momentu in care arat factura de la BOSCH cu piese noi + garantie, le cam piere glasu cand restul iau de la mana a 10 piese.

| DarkTwister explică (pentru Liviu):

Bmw e90 este fabricat din 2006 in sus. Nu este o masina asa veche, cat despre piese, m-am informat si nu mi se par preturi exagerate. Tatal meu are passat b6 din 2006 iar diferenta de pret nu este prea mare.