| MattBiitches a întrebat:

Salut salut. In curand fac 17 ani si sunt pasionat de masini si It.Ideea e ca vreau sa incep sa strang bani pentru prima mea masina si ma gandeam sa ma folosesc de cunostiintele mele in IT. In orasul in care locuiesc exista un magazin Altex si din cate am vazut te poti angaja ca Asistent Vânzări, adica sa oferi informatii clientilor despre anumite produse, sa-i consulti in alegerea unui produs in functie de nevoi, sa-i motivezi sa cumpere un produs, etc.

Problema este ca pe site-ul lor ei precizeaza ca trebuie sa ai studii medii/superioare, iar eu doar ce am terminat clasa a Xa. Lucrul asta e destul de nasol pentru mine pentru ca eu chiar ma descurc in a da oamenilor sfaturi si informatii despre anumite produse cum ar fi : telefoane, tablete, laptopuri, pc-uri, casti, mouse-uri, etc. Imi place sa fac asta, imi place sa explic pe intelesul tuturor anumite detalii si eu zic ca sunt destul de bun pentru un astfel de post.

Intrebarea mea ar fi daca este posibil totusi sa ma angajez chiar daca nu am terminat 12 clase, pentru ca eu nu consider ca as stii mai multe cu inca 2 clase avand in vedere ca lucrurile astea le-am invat singur si nu la scoala.

Multumesc anticipat pentru orice raspuns cu bun simt.

2 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Nu ai șanse sa te angajezi niciunde atât timp cat nu ai 18 ani, dar am un coleg care se pricepe in domeniul IT si el repara calculatoare, instalează softuri si multe altele. E plătit bine de potentialii clienți deci nu ar fi rau sa începi si tu cu chestii de genu'. Poti sa pui anunturi in ziar, pe facebook sau chiar sa îți faci o pagina web, așa ca reclama. Anyway, bafta! happy

| Zaygon a răspuns:

Salve! Si eu eram asa la varsta ta. Stiam multe si inca stiu multe pe poartea de IT-Tech(am terminat anul 1 la Calculatoare) si crede-ma ca si eu am incercat sa imi gasesc de lucru cand aveam varsta ta pe domeniul acesta dar am renuntat. Tot ce am facut ca sa castig bani si chiar mi-a mers in timpul liceului a fost sa instalez windowsuri(30-50 lei in functie de numarul de calculatoare), unele recuperari de date(30 lei), instalare telefoane fixe/televizoare(20-30 lei in functie de locatie si amplasamentul dispozitivelor), configurat routere si multe altele.
Sfatul meu e sa sa vezi ce se cere la tine in oras si sa oferi ceea ce se cere.