| alinabucataru98 a întrebat:

Vreau sa cumpăr o masina la mana a doua. E mai buna o mașină mai noua cu mai multi kilometri la bord sau una mai veche cu mai puțini km?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai buna aia intretinuta corect si bine

| sierra1 a răspuns:

Prea puține date oferi. prețul inclină balanță, ăla cum e?

| Frank51 a răspuns:

Degeaba are putini km la bord daca e mancata de rugina.
Degeaba are multi km la bord si consuma 5 litrii de ulei motorul.

Practic conteaza ca masina sa fie intretinuta, indiferent de numarul de km sau anul fabricatiei. Cum iti dai seama de asta? Pai primul semn evident este faptul ca are CARTE SERVICE la zi, dar foarte putini au asa ceva. Alt semn destul de bun este faptul ca este primul proprietar in Romania de x ani(cu cat mai mult cu atat mai bine), si daca mentioneaza ca are facturile pe ultimii x ani este si mai bine.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista un raspuns corect, depinde ce intelegi prin multi/putini km, depinde de marca, depinde ce isotric are masinaetc.

In ceiasi amsura alegerea o sa depinde de ce buget ai, ce preferinte ai etc.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa o vada un mecanic priceput.
Km se dau inapoi foarte usor.