| anonim_4396 a întrebat:

Ma uit după niște mașini la mana a doua și m-ar interesa consumul lor, exista vreo aplicație care sa spună asta, acum dacă mașina este veche nu va consuma chiar ca acolo dar măcar asa, sa am o idee.
În unele anunțuri mai arata cât consuma, dar poate e aceeași problema ca la kilometri, consumul nu este real.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumurile date de producator, in majoritatea cazurilor nu sunt nici macar pe aproape. Asta am vazut pe pielea mea:
Dacia 1310 lua 5.7 l/100km extraurban, iar producatorul zicea ceva de 8%. Urban lua 12%.
Opel 1.7 TD ia vreo 7-8 urban, extraurban 4.5
Mercedes 2.0d cu 4 viteze, consuma 7-8% indiferent ce faceam cu ea
Golf 4 cu celebrul ALH (1.9 TDI) consuma 5-6% urban, dar daca te gandesti sa il calci putin, iti suge instant ce ai prin rezervor.
Octavia 1.6 8v manca 10-16 in oras, sub 6 extraurban.
Daca ai rabdare sa te uiti la consumurile date de producator, toate arata ceva de genul 6 extern, 7 mixt, 8 urban. Realitatea ti-am descris-o eu, depinde cum conduci, cat timp (temperatura de functionare), si in ce conditii (oras blocat, oras cu distante si viteze mari, oras mic lejer, oras mic blocat, sate, autostrazi, etc).
Sunt masini precum Ford Fiesta 1.0 ecoboost, care lauda consumuri extrem de mici, dar in realitate mananca 10-12 in oras, si nici nu trage.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai sigura aplicatie este indicatorul de kilometraj din bord, coloborat cu ceea de la pompa. happy
Bagi 10 litrii de combustibil si notezi indicatia nivelului, dupa care parcurgi exact 100Km.
La sfarsitul celor 100Km te uiti la ceas si completezi combustibilul pana la nivelul de alimentare notat anterior.
Cantitatea cu care trebuie sa completezi este exact cat s-a consumat pe cei 100 Km.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Irelevant. niciun consum de pe aplicatiile de pe net nu o sa fie garantat pentru masina pe care o vrei tu.