| Marius_Galiceanu_1999 a întrebat:

Salut, vreau să cumpăr o platformă auto, am înțeles că iveco tine cea mai mare greutate, dar as vrea sa știu cam ce greutate pot pune pe un sprinter sau un Ford platforma, as vrea sa știu dacă tine 3, 5t 4t

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt destule pe olx. La unele scrie sarcina utila, la altele nu, dar poti intreba.
Daca vrei sarcina mare, sunt LT-urile alea cu punte dubla si motor de MAN. Am mers destul de mult cu unul, trage greutatea foarte bine. Pui pe el masina de 2t si se conduce chiar mai bine decat gol, pentru ca trage la fel dar nu mai face balans.
In schimb devine foarte galagioasa de la 80 in sus.
Ce se conduce cu categoria C are nevoie de tahograf, daca vrei sa faci curse lungi. Cu o declaratie anuala poti scapa de tahograf, dar nu ai voie sa pleci cu ea din zona de domiciliu.

| Marius_Galiceanu_1999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu as vrea sa transport și tractoare, utilaje și am înțeles că iveco tine, dar as vrea sa știu dacă și celelalte pot duce mai mult decât au în carte
De exemplu la Ford am înțeles că se rup de la cabina, m as orienta și la Mercedes Volkswagen dar nu știu dacă tine greutate că un iveco

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marius_Galiceanu_1999):

Mai bine ai lua un camion mai vechi, de 7, 5t, daca vrei sa transporti utilaje.
Au inceput sa fie controale pentru cei ce depasesc masa maxima admisa, se face dosar penal pentru asta.
https://www.olx.ro/......er7Sb.html promoted