| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să dau de Am la 16 ani. Ce"motociclete"/mopede recomandați? (Mi-ar plăcea ceva ce să aibă si niște viteză pe drumuri mai lungi)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motocicletele care se incadreaza la categoria AM (mopede) au viteza limitata la 45 km/ora.
Daca vrei o viteza mai mare va trebui sa obtii permis de categoria A1, se poate obtine tot de la 16 ani si motocicletele de la aceasta categorie nu au viteza limitata.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt unele mopede cum ar fi Aprilia rs50 sau Aprilia rx 50 care prind si 80-90

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu este limitata viteza nu se mai incadreaza la moped, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| Dragoselgwns a răspuns:

Inca esti mic, este normal sa ai gusturi de genu tip motocicleta (adrenalina, placere, fete etc ) dar gandeste-te ca in masina mai scapi cu viata sau nejulit pentru ca modelele cele noi sunt facute special sa iti salveze viata in cazurile in care cu motocicleta esti mort. In Romania nu merita motor, riscul foarte mare pentru ca soferii din trafic sunt neatenti, necivilizati si iti pui viata in pericol pentru niste prosti. Si oricum chiar daca nu e vina lor si la o cazatura la 60km/h de pe motocicleta risti sa stai la pat 6 luni. Esti tanar vrei sa te simti bine si sanatos, motocicleta sau masina necesita responsabilitate pe care nu cred ca o poti detine asa repede la 16. Eu cand am dat de B primele 4 luni am condus foarte haotic si agresiv, si mi-am dat seama ca ma dau in stamba si imi pun viata in pericol pentru nimic (mai era si o masina care la accidente nu prea facea fata ).