| frankanonim29 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o bicicleta noua, o bicicleta pentru ( viteza si drum lung ), am de ales dintre un MTB Kilimanjaro un MTB Cross si un Focus, ce imi recomandati? Care e mai buna pentru viteza, si drum lung? Vreau sa precizez ca am 1, 70 inaltime si o sa mai cresc pana in 1, 80 - 1, 85 vreau sa aleg din astea 3, una mare si puternica pentru viteza si drumuri lungi. Multumesc pentru sfaturi si pareri astept dau funda!

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Combinatia asta e... fatala. In sensul ca e greu sa gasesti ceva bun si ieftin. Pentru ca drumurile lungi presupun greutate de dus, si ai de-a face cu un compromis intre rezistenta si viteza. Ceea ce ai tu nevoie e o bicla de trekking, dar, pentru ca vrei si viteza, ai nevoie de ceva de calitate, si nu poti in 16 mil. sa te incadrezi. Eventual la banii astia iti iei un second bun. Dar nu trebuie sa te sperie asta, eu am o bicla second, si fac cu ea naveta 20 de km pana al Bucuresti vara, si imi plac si mie drumurile lungi cu ea.
Biclele de trekking sunt un hibrid intre cursiera si MTB. Au robustetea MTB-urilor, dar si supletea cursierelor. Si sunt facute special pentru drumuri lungi.
Tu ai avea nevoiie de asa ceva:
https://www.dirtbike.ro/bazar/koga-50cm-3x10-slx-382484
https://www.dirtbike.ro/bazar/bergamont-sweep-8-2-eq-56cm-381260.
Bineinteles, nu la pretul acela, dar te-ai putea incadra in banii tai la asa ceva daca prinzi o ocazie.

| sierra1 a răspuns:

ți-ai impus o limită de buget?

| frankanonim29 explică (pentru sierra1):

10-16 mil astea 2 mtb kilimanjaro si mtb cross sunt de pe eMAG iar mtb focus e pe hervis

| sierra1 a răspuns (pentru frankanonim29):

- focus nou nu găsești la banii ăștia
- kilimanjaro e o firmă din AUSTRIA și nu se compară cu focus
- un articol intrersant pe tema e aici:
https://www.freerider.ro/teste/kilimanjaro-tec-hr-29-2016-105982.html
- ia in calcul o bicicletă second - găsești lucruri splendide, din ce județ ești?

| frankanonim29 explică (pentru sierra1):

Salut, exista Focus in Hervis era 17 milioane, acum e la reducere 10 milioane, adica kilimanjaro e mai bun ca Focus, sau invers? Ce imi recomanzi din ele doua Am gasit Kilimanjaro la 16 milioane, 29er 9 viteze, echipata shimano si focusul e 10 milioane

| sierra1 a răspuns (pentru frankanonim29):

Focus sub 17 mil, eu nu văd nu știu unde vezi tu:

https://www.hervis.ro/......fahrraeder

kilimanjaro e slăbuță, am mai spus. De unde ești?

| NLS a răspuns:

Nu ai specificat dotările.
După acelea te ghidezi când ai de ales între mai multe.
Viteza--Mtb urile nu sunt create pentru viteza, toate prind cam la fel.
Oricum, ce buget ai, și cât costa cele trei modele pe care ai avut proasta inspirație sa nu ni le dezvălui și noua?
(e foarte greu sa dai detalii despre ceva atunci când știi doar numele brandului însă nu știi nimic despre produsul în cauza)

De kilimanjaro știu foarte puțin ca brand, dar sunt americane, si asta spune ceva.
Dintre Scott si Focus, castiga Scott, ca brand.
Acum, ei as lua-o pe cea care are cele mai multe piese de calitate, iar pentru asta trebuie puțin research, dupa ce le știu numele.
Pentru înălțimea ta, roti de 29" și cadru de 47-52cm

| frankanonim29 explică (pentru NLS):

Pot aici sa trimit link cu biciclete?