| 07gabriel07 a întrebat:

Vreau sa iau o interfata de diagnoza pentru masinile mele dar problema e ca una e din 2002 iar alta e sub 2000 (anul) si nu stiu ce interfata sa cumpar, oricum nu vreau una foarte scumpa. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| MireI2020 a răspuns:

Iar mananci ca cat.
Are nevoie de o interfata universala cu bluetoth si un telefon sau o tableta,
Cea mai ieftina costa 30 de lei ELM 327.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de un laptop + cablurile de conexiune si adaptoarele (la USB) + softul de diagnoza a fiecarui producator.

| 07gabriel07 explică (pentru MireI2020):

Am gasit ceva de la vgate cu 90 de lei pentru toate marcile

| MireI2020 a răspuns (pentru Bula):

Iar mananci ca cat.
Are nevoie de o interfata universala cu bluetoth si un telefon sau o tableta,
Cea mai ieftina costa 30 de lei ELM 327.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde si ce marci sunt masinile.
De exemplu, pentru VW, Audi, Skoda si Seat, exista o interfata VAG-COM, care merge la toate OBD II-urile (deci ar merge si la una 1998, si la 2002, fara griji).
Pentru Opel, cred ca merge ELM 327, si multe alte marci.
Dar pentru Ford, nu merge orice diagnoza universala, are rata de transfer diferita, din aceasta cauza, e bine sa cauti F-Super sau FoCom. Ford e partener cu Mazda si Jaguar, merge aceeasi interfata, cu mici exceptii.
Opel are si el o interfata dedicata, parca Op-Com, dar mai bine iesi cu un ELM 327, ca merge pe mai multe marci.
Apropo, ELM 327 e la baza un chip foarte bun, insa pe piata e plin de replici ieftine; un ELM 327 original sau macar de calitate, iti citeste cam toate masinile care au mufa OBD II, iar aici intra cam tot ce s-a proiectat de prin 1995 incoace.
Un ELM 327 original, poate citi si Fordurile.

| relian a răspuns:

OBD2 de aqsta ai nevoie laughing asa se numeste si se numeste scaner nu interfata nu diagnoza, scaner simplu, ca asa si spune cand dai start, zice scaneaza mamsina laughing
Daca iei unu de 2 lei la unele masini, gen bmw si alte rahaturi nu prea ai ce face cu el happy0 bmw si alde peste prajhit astia nu sau afiliat la sistemu asta OBD niste lingai, coate goale, mate fripte laughing ca vai au ei sistemu lor de tot rahatu.Asa e cand te complici fai rahat cu prune laughing asta fac cei de la bmw si nu stiu mercedes cum is.
In sf ce este de retinut ca un scaner, interfata zii cum doresti cu cat este mai ieftin cu atat e mai prost, adica ai toate sansele sa bata campii, adica sa nu iti arate corect eventuale erori, sau probleme.Cu cat este mai scump cu atat e mai bun.Sunt unele cu mii de dolari 5 mii sau unele mai scumpe laughing astea de buzunar delde 30 de dolari iti zic chestii basic, nu-ti zice de exemplu coduri speciale, doar coduri generale sa le zicem asa.Inainte sa cumperi, ar fi bine sa citesti, sa te informezi nitel sa stii ce anume face acea interfata ce zici tu.
Iti dau un exemplu.Nu diagnostigheaza ABS sau ce sa mai zic, chestii legate de cheie sau nu mai imi vine in minte sisteme de genu asta laughing in sf mai cerceteaza si intreaba exact ce poti face cu el inainte sa cumperi.

| viorecean9 a răspuns:

Eu am luat ELM327 de aici https://www.tradecj.eu/......th-ro.html si sunt multumita de ea, e o aplicatie pe telefon ce se instaleaza si functioneaza prin bluetooth.