| Eduard198 a întrebat:

Salut, vreau sa îmi cumpăr o mașina pe gaz și are rezervorul de gaz in portbagaj, pot sa schimb rezervorul sa îl pun pe roata de rezerva?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si roata de rezerva unde o ai?

| antimulte a răspuns:

Cand se pune o instalatie GPL, ai de ales, daca vrei butelia cilindrica, adica in portbagaj... mai ales daca acesta e foarte incapator, sau in locul rotii de rezerva, adica o butelie toroidala, si in acest caz renunti la roata de rezerva. Daca ai cilindrica deja pusa si vrei toroidala, va trebui sa platesti si butelia noua, sa platesti si montaj si sa dai si pe la RAR pentru omologare. Apoi periodic, i se face si ei o inspectie tehnica.

| Nemessys a răspuns:

Da, sunt butelii in forma de roata care sunt puse fix acolo si mi se pare ca incape mai mai mult gaz decat in una cilindrica asa cum iti imaginezi tu. https://imgur.com/a/c3BvMUj cum e asta de exemplu.

| Goete a răspuns:

Poate vreinsa il pui IN LOCUL rotii de rezerva, si in acest mod sa ai un depozit mic si sa treci des pe la statie sa alimentezi

| Digikey a răspuns:

A mea are 40L si este in locul rotii de rezerva.Se schimba la orice atelier care monteaza instalatii GPL iar apoi trebuie sa treci pe la RAR sa treaca seria in cartea masinii.

| Stef45 a răspuns:

Sunt anumite standarde pentru locul unde pui rezervorul.
Si la forma si capacitatea rezervorului e cam greu sa il bagi pe roata de rezerva.
Mergi la un service autorizat si intreaba acolo ei stiu cel mai bine unde e corect sa il puna din punct de vedere legal.