| Strepix a întrebat:

Vreau sa îmi cumpar un scuter. Menționez ca are motor de 50. Ciudat e ca are 110 in bord. Este adus din Italia dar are doar cartea pentru ca nu a fost rulat aici in țara.
Ca sa am dovada ca l-am cumpărat, pot trage la imprimanta contract vânzare cumpărare și sa-l completam fără a merge la notar?
Și dacă vreau sa il înmatriculez, merg la primărie doar eu cu acel contract, cartea, copie de buletin și atat?
Urgent, funda

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si cel care ti-o vinde, nu are factura cu care a cumparat-o?
El cum justifica ca nu a furat-o?

| Strepix explică (pentru Violleta2022):

Nu, n are factura.
El mi-a zis ca putem merge amândoi la primărie.
Dar face și o declarație prin care atesta ca nu e furat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Strepix):

Si daca nu are factura, cum poate sa dovedeasca ca nu a furat-o?
Iti spun eu, nu poate sa dovedeasca ca este a lui si nici nu poate sa o vanda, ca nu-i legal.
In cazul asta, cauta un Notar public si pune-l sa-ti faca act de vanzarea-cumparare, ca macar tu sa ai un act legal, ca de te prinde Politia pe tine, imediat te incalta, crezand ca-i furata.
Desi, nu cred ca vei gasi vreun notar public, sa-l pacaliti s afaca asa ceva...

| Strepix explică (pentru Violleta2022):

Nu are factura

| Strepix explică (pentru Violleta2022):

Pai cunosc persoane care au vândut scutere fără niciun fel de act și au rezolvat
Asta măcar are cartea.
Eu am auzit ca pot sa merg și la primărie de la mine din sat și completez cu vânzătorul acea foaie vânzare cumparare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Strepix):

Atunci sa mearga la un notar public si sa faca un act legal, ca scuterul ala ii apartine.
Daca el obtine acel act, tu poti dupa aceea sa il tragi la notar si sa faci act de vanzare-cumparare cu el.
Dar daca nu poate sa obtina acel act, NU te sfatuiesc sa cumperi ceva care este de furat, pentru ca, un om normal cand cumpara ceva, are acte de cumparare la acel lucru, iar asta nu are... deci, este furaciune, indiferent cat iti jura ala, ca este al lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Strepix):

Fa ce consideri ca-i legal, desii, eu nu as cumpara o furacciune.
Ca ce declara el il contrazice, prin lipsa facturii de cumparare.
Cartea scuterului putea sa fie in genata scuterului, in momentul cand scuterul a fost furat, asta nedovedind nimic.
Ai mare grija, ca peste 1 an poti sa fii prins de Politie, la o verificarea de rutina si intrebat de unde o ai samd... si daca nu ai acte legale, poate sa-ti cofiste scuterul si chiar sa fii implicat in furtul ei, indirect.
Stii tu, cand cumperi un lucru furat, esti considerat partas la furtisag, adica hot.