| teknoob a întrebat:

Salut, vreau sa-mi cumpar un scuter second hand si nu ma descurc cu inmatriculatu. Vreau sa stiu daca cumpar un scuter cu toate actele care e pe numele altcuiva, cum il inmatriculez pe numele meu, sa fie al meu doar...se face contract vanzare-cumparare? explicati-mi va rog

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

1. Fisa de inregistrare, se completeaza de catre solicitant la masina sau
calculator datele despre detinator (A) si vehicul (B)

2. act de identitate solicitant, certificat inmatriculare firma, original
+ copie;

3. act de proprietate, original + copie; factura, adica;

4. dovada ITP (nu e necesara la vehicule noi);

5. carte identitate vehicul, original + copie;
* necesita securizare la RAR, cost estimativ 12 RON;

6. dovada plata prin o.p. TAXA DE INREGISTRARE, 40 RON, cont
RO70TREZ70021360250XXXXX, Directia de Trezorerie si Contabilitate Publica
a Municipiului Bucuresti, titular Primaria Municipiului Bucuresti, cod
fiscal PMB: 4267117; original si copie;

7. idem PLATA CONTRAVALOARE CERTIFICAT DE INREGISTRARE 24 RON, orig+copie;

8. idem PLATA CONTRAVALOARE PLACUTEI CU NUMARUL DE INMATRICULARE 30 RON,
orig+copie;
* - 6, 7, 8 - daca e persoana fizica, plata la posta sau CEC (mai exista?!);

9. imputernicire pentru cel care depune toate astea de mai sus, care
trebuie sa aiba si stampila firmei la el.
* - daca e persoana fizica e mai dificil, am inteles ca trebuie imputernicire de la notar;

Placutele si certif. de inregistrare se inmineaza personal solicitantului
sau delegatului (imputernicire + stampila).

| teknoob explică (pentru FurtunaDiesel):

Nu am nevoie de copy paste de pe alt forum.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru teknoob):

Pai daca nu ai nevoie de ce ai mai pus intrebarea si nu te-ai uitat direct acolo? Nu ai ce sa faci acasa?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) nu trebuie inmatriculat ci doar inregistrat la primaria domiciliului tau. Acolo te duci cu contractul de vanzare-cumparare, actele scuterului si actul tau de identitate. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Se face contract de vanzare-cumparare si mergeti la primaria de pe raza domiciliului dvs. pentru inregistrare.

| AlexandervB a răspuns:

Da, contract vanzare-cumparare si unde este inscris scuteru' te duci cu proprietarul si il trece pe numele tau pe baza contractului vanzare- cumparare!