| szamuel a întrebat:

Salut,vreau sa incep scoala moto si am o vaga intrebare care ma tot framanta.
Este legal sa se conduca un yamaha yzf r6 cu A2?
M-am uitat eu pe forumuri dar nu am siguranta! Mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu sa afli, compari caracteristicile tehnice prevazute in definitia legala a categoriei A2 cu cele ale respectivei motociclete.
Conform Codului rutier, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"