| adbu a întrebat:

Vreau sa ma angajez ca ucenic mecanic pe perioada vacantei (fara experienta si fara diploma, doar un an de facultate terminat la Mecanica) si in caz ca voi gasi pe cineva dispus sa ma primeasca, ce salariu sa cer (daca sunt intrebat mai intai de a-mi prezenta oferta)? Pe mine ma intereseaza mai mult adeverinta ca am lucrat acolo si faptul ca fac ceva care imi place, sa-mi bag nasul in masini, decat partea financiara. Va multumesc!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa primesti 400 lei pe luna si ii zici norma redusa de 4 ore pe zi cu salariul ala ca sa nu il inveti prost si sa te trateze ca un robot. Prima oara intrebi cat iti da si o sa accepti altfel nu te ia

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam 700 de lei, maxim 1000, pentru program de minim 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. In multe service-uri/ateliere se lucreaza 10-12 ore/zi, 5zile+ sambata de dimineata pana la amiaza. In aceeasi bani... Asta e situatia.
Nu cred insa ca ai sanse sa prinzi loc de munca in mecanica, fara experienta, si cu acte... Sincer.
Practica fara salariu gasesti, sau "ciubuc" dar fara adeverinta, ca putini particulari au actele in regula la ateliere.