| fnsmgu a întrebat:

Vreau sa-mi iau o masina iar proprietarul are toate actele valabile itp, asigurare etc.
Mi-a spus cineva ca trebuie sa trec masina pe numele meu si sa fac toate actele astea din nou itp asigurare etc ce trebuie sa fac?
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa treci masina pe numele tau si trebuie sa faci urmatoarele.

trebuie sa faci identificarea la rar
trebuie sa faci RCA pe numele tau
trebuie sa platesti taxa de timbru daca e cazul
trebuie sa platesti restul de taxa la cec (de inmatriculare si de certificat)
cu toate astea mergi cu dosarul la politie unde o inmatriculezi pe numele tau

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca iti scrie pe talon instrainat catre ..la data de. ai timp 30 de zile sa faci asigurare, rovinieta, s-o declari la fisc, s-o inmatriculezi la politie.
Ramane valabil doar ITP-ul.

| Dintrebare a răspuns:

Sunt oameni care pentru 100 de lei umbla si iti rezolva toate actele. De obicei ii gasesti acolo unde se fac si RCAurile sau unde se fac numerele. Da, asa e, asigurarea RCA, toate trebuie facute cand se schimba proprietarul