| ShailaFlorina a întrebat:

am o intrebare si vreau sa mi se raspunda doar in cunostinta de cauza. in Spania se poate conduce o masina care nu e pe numele tau? mentionez ca propietarul masinii ii va imprumuta masina unui prieten, dar propietarul nu va fi in masina.are asigurare si toate actele necesare. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

In mod normal nu poti, dar nu o sa te opreasca nimeni sa te intrebe a cui este masina.
Pe mine ma opreste destul de des politia si de multe ori nu sunt cu masina mea si cand ma intreaba a cui este masina spun ca a unui prieten si nu ma mai intreaba nimic.
In schimb daca o sa vrea sa treaca vama nu o sa poata, decat daca are o procura.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In mod normal, ca si la noi trebuie o procura notariala, in care sa se specifica ca ii incredintezi persoanei, cum o cheama, masina pe un termen de... cate zile vrei sau, sau ani, sau pe ce perioada vrei, incepand cu data de... In mod normal si la noi trebuie asta, decat ca nu prea se tine cont de asa ceva. Militienii nostri nu stiu ce e aia lege!

| ShailaFlorina explică:

Nu e vb de iesit cu ea din Spania.Doar a merge in alt oras la aproximativ 100 km, pentru a vizita o persoana.

| danydany22 a răspuns:

Nu deoarece la vama cere actele de proprietate ale masinii care trebuie sa fie pe numele tau
altfel o sa creada ca e furata