| anonimulxxxhd a întrebat:

Salut vreau sa imi cumpar o masina intrebarea este ce trebuie sa mi dea proprietarul si unde trebuie sa merg cu actele respective ca sa o pun pe numele meu

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa iti dea actele masinii
-talon cu itp valabil
-carte de identitate
-asigurare
-fiscalul de la primarie

Primul pas e sa te duci sa o iei la primarie pe numele tau
apoi faci RCA pe numele tau
cu dosarul cu acte te duci la politie

Răspuns utilizator avertizat
| ro74florin a răspuns:

1.Contract vânzare cumpărare
2.actele mașini(cartea de identitate, talon)
3. certificat fiscal valabil( fără datorii pe el către fisc)
4. daca mașină este înscrisă deja în România mergi la biroul de înmatriculare auto din județul in care locuiești.
5. daca mașină nu este înmatriculata in Romania( are nevoie roșii sau străine) trebuie neapărat faci o programare la RAR.
...PS...RECOMAND SA CONTACTEZI O FIRMA DE ÎNMATRICULARE AUTO( plătești o taxa, dar de ocupa ei de tot)