| blackspe3d a întrebat:

vreau sa stiu si eu ce imi recomandati bmw 320 e46 sau vw passat b6. Ambele motor 2.0 diesel. Ma intereseaza in mod special consumul, cat de fiabile sunt motoarele, si din punct de vedere estetic. multumesc mult

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De fiabilitate nu mai poate fi vorba, amandoua sunt masini sh. Cat o sa tina fiecare, depinde ce iti aduce norocul. Motoarele 2.0 consuma mult. Iau 10 in oras (chiar 11 in Bucuresti) si 6 jumate pe sosea (in conditii de mers normal).
Dpdv estetic sunt masini vechi, nu rup gura targului dar nu sunt in niciun caz urate.

| blackspe3d explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am inteles ca ar consuma undeva in jur de 7 in oras, acum tu spui ca ia 10, ce sa mai credlaughing)?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru blackspe3d):

Oras inseamna si Cluj oras inseamna si Urziceni sau Slobozia. Normal ca in Cluj masina va consuma mai mult, fiindca exista trafic si mers bara la bara. In orasele in care se merge ca pe sosea si care au maxim 100.000 locuitori probabil ca iti va lua 7 dar in Bucuresti sau Cluj o sa te duci si in 12 l/100 km iarna la -15 grade in orele de varf iar sub 10 jumate n-o sa scazi decat noaptea. Eu vorbesc strict de mers normal, nu de mers batraneste ca banuiesc ca nimeni nu-si ia Passat sau BMW ca sa mearga ca un mos si sa schimbe la 2000 rpm.

| blackspe3d explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu locuiesc in Galati traficul este acceptabil deci as iesi bine cu consumul, si nu nu merg cu 2000 rpmlaughing)). cred ca oscilez spre un passat

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru blackspe3d):

Si eu as inclina tot spre B6, mai ales ca BMW-urile de la noi sunt toate niste cazane iar cele venite din Germania sunt comercializate numai de samsari care le poliseaza si le dau kilometrajul in spate.

| blackspe3d explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai stiu, ok sa speram ca am noroc si gasesc un passat bunicel, mersi de informatii

| Celcareajuta a răspuns (pentru blackspe3d):

Iti dau un sfat prietenesc: fereste-te de motorizarea 2.0 140 cai la vw! Am primit si eu acest sfat cum ca nu ar fi prea fiabile.

| blackspe3d explică (pentru Celcareajuta):

Multumesc pentru sfat. asta am mai auzit ca motoarele de 1.9 sunt mai fiabile decat astea de 2.0,,, dar am auzit ca nici cele de 2.0 nu ar fi asa catastrofe

10 răspunsuri:
| viorel6122 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=8rYd-ntaU3A
Iata raspunsul cel mai plauzibil.
Eu iti recomand BMW

| blackspe3d explică (pentru viorel6122):

Foarte tare reclamalaughing, dar cred ca voi merge totusi pe passat, am un golf si sunt multumit de el, asa ca am incredere in continuare in cei de la vw. iti multumesc oricum

| Costea_Ionut_1992 a răspuns:

Daca vrei sa pari periculos bmw dar are un consum mare.
Daca vrei sa fii cool passat b6- un consum mai mic
bmw e are un motor care se aude foarte tare si passat mai incet