| claudiualin5 a întrebat:

Dacă vând o mașină trebuie sa plătesc impozitul pe tot anul? Și dacă nu vreau sa îl plătesc ca o vând nu se pot face actele?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, vanzatorul plateste impozitul pe intreg anul, indiferent de data vanzarii. Incepand cu anul urmator, impozitul cade in sarcina cumparatorului (daca o instraineaza intre timp, va plati cel care o are in proprietate la inceputul anului).

| siriusblack98 a răspuns:

Da,trebuie sa platesti impozitul pe anul in curs deoarece la vanzare iti va cere fiscalul iar fiscalul nu il poti scoate decat daca ai impozitul platit, adica fara datorii la fisc.Cumparatorul fara fiscal nu isi poate inregistra masina la primarie, la impozit.

| regis a răspuns (pentru siriusblack98):

Si unde era eronat răspunsul meu?!?

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu, pentru ca o sa iti ceara fiscalul

| Alecsandri a răspuns:

E asa mult sa plătești impozitul auto de 50-100 lei pe an? Poți cere sa plătească cumpărătorul impozitul, ca nu cred ca e asa mult happy