| Cristian_Corneliu_M._1996 a întrebat:

Salut? Vreau vreau sa mi schimb evacuarea la al meu e46 320d diesel. Toata evacuarea cap-coada. Si voiam sa stiu daca trebuie omologat ceva sau e in regula daca doar o schimb si merg asa!

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu ti-o omologheaza nimeni.
Cat timp renunti la toate sistemele de reducere a noxelor care le-a avut masina de fabrica, e clar ca noxele vor fi mult mai mari, la fel si zgomotul, e suficient sa fii oprit si sa vada vizibil ca ai doar teava si-ti iau talonul, nici nu-ti mai masoara noxele.
Daca alegi sa mergi asa, o faci pe riscul tau.

| romeo78 a răspuns:

Omologare nu trebuie. Doar să te încadrezi în limitele de decibeli legali permis și categoria de poluare la care este încadrat automobilul.
Doar pentru modificarea, adăugarea unor componente pentru mărire de performanță, folie auto, trebuie o omologare. Altfel, este vorba doar de o revizie tehnică, cu înlocuirea unei piese uzate, cu una nouă, care respectă specificațiile tehnice omologate ale automobilului.

| Cristian_Corneliu_M._1996 explică (pentru romeo78):

Pai si cat despre decibeli si categoria de poluare unde gasesc informatii?

| romeo78 a răspuns (pentru Cristian_Corneliu_M._1996):

În cartea tehnică a autoturismului. Acolo se spune totul.