| Roznovanu_Ioan_1986 a întrebat:

Salut, vreun mecanic online?

Detin un fiat 500 benzina, 1, 4, an 2008, cand este cald porneste ok, cand este rece la prima cheie da sa o ia apoi moare motorul. Daca dau din nou porneste ok.

Am curatat clapeta si schimbat bujii! La ford stiu ca este o valva ce regleaza relantiul la fiatul asta nu am gasit-o deloc, ca vreau sa o curat.

Stie cineva posibilele cauze?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alternatorul sau pompa de benzina

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Carburatorul iti ramane fara benzina; daca o sa inlocuiesti pastilele pompei de benzina, sigur o sa scapi de acest necaz

| Roznovanu_Ioan_1986 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu are carburator, injectie directa pe fiecare cilindru

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Roznovanu_Ioan_1986):

Verifica daca electrovalvele primesc curent

| Roznovanu_Ioan_1986 explică:

De ce numai cande este rece face asa? daca ar fi de la pompa aia baga ori nu.

Chiar daca pun contactul de nn ori, gen ca sa se mai amorseze tot asa face