| SerjManiack a întrebat:

VW Bora 1.9 ATD. Conduceam pe un drum cu gropi,dintr-o data aud poc in partea stanga. Trag pe dreapta, dau sa pornesc, masina pornea abia dupa 5 sec si se comporta ca in limp mode. Am ajuns acasa si m-am uitat la vacuum, totul in regula si apoi m-am uitat la sigurante. 34 arsa, pun alta si o arde. Nu stiu ce sa fac, ce sa verific. M-am gandit sa ii dau jos bornele ca sa o iau la puricat. Va rog spuneti-mi ce sa mai verific. Cu ce sa ii "ung" instalatia electrica? Sper sa nu iau foc.

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Masina din 2000-2005, 74KW.
Inainte trebuie facuta o diagnoza.
Fuzibilul F34, de 10A, este "Engine Management".
Cred ca este un scurt spre masa la una dintre ele(urmaseste firul galben/negru):
- senzorul arbore B132
- MAF B30
- EGR Y28
- senzorul de aer galeria de admisie Y102
- regulator turbo Y68