| TheRaul556 a întrebat:

Am o intrebare:
Daca este arsa instalatia electrica(doar la prize) putem pune o priza cumva care sa mearga?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Poţi folosi doza de distribuţie din camera respectivă în care se identifică firul de fază şi nul de la traseul pentru becuri, se decuplează traseul pentru prize care vine de la tablou şi se leagă apoi în paralel circuitul de iluminat cu cel de prize. Atenţie, se pot pune doar consumatori de putere mică deoarece traseul pentru lumină suportă mai puţin consum, iar acest lucru îl pot face doar persoane calificate în această meserie! Pericol de electrocutare sau incendiu!

| K0sti a răspuns:

Da, din tabloul de sigurante, se poate trage un cablu cu o tripla la capatul celalalt. Dar trebuie cineva de meserie, nu va bagati mana pe acolo daca nu va pricepeti ca sunt riscuri mari.