| AndreiTudose a întrebat:

Salutare. Am comandat de pe un site becuri H7 imitatie xenon. Inainte sa cumpar am intrebat daca exista vreo problema daca le voi pune pe un seat din 2004 care nu are lupe. Ei mi-au spus ca nu. Pentru ca nu sunt xenoane, ci imitatie xenon, si nu voi avea probleme cu politia. Acum va intreb si pe voi. Asa este? Cum spun ei? Le pot pune si pe masina mea chiar daca nu am lupe?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Acel "imitatie xenon" inseamna ca becul cel mai probabil are o pelicula albastra aplicata pe el, care teoretic ar trebui sa aiba o lumina alba, dar in realitate, va fi o lumina galbuie.
Nu ar trebui sa ai nici o problema cu politia, sunt becuri normale.
Xenonul bate diferit fata de becurile hallogen, de aceea ai nevoie de lupa pentru a nu-i orbii pe ceilalti participanti la trafic, dar "imitatia ta de xenon" e tot bec hallogen la baza, deci nu o sa ai probleme.

| AndreiTudose explică (pentru OldSoul):

Si de ce toti zic ca o sa am probleme? Ori ei nu se pricep, ori nu au inteles ce fel de bec este.

| OldSoul a răspuns (pentru AndreiTudose):

Ceilalti nu prea au inteles ei la ce te-ai referit prin "imitatie xenon".
Cat timp tu pui acelasi tip de bec, cu aceeasi putere(12v / 55w) nu ar trebui sa ai nici o problema. In cel mai rau caz daca sunt prea puternice o sa te opreasca crezand ca ai becuri de 100w sau xenon, moment in care tu le poti prezenta ambalajul becurilor, sau mai bine dai jos un bec si le arati ca e bec normal de 55w.

| AndreiTudose explică (pentru OldSoul):

Asa stiam si eu. Ok. Mersi mult.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio modificare la sistemul de iluminare standard nu e legala. Astia ca tine care isi pun tot felul de becuri imitatii sau mai stiu eu ce ar trebuo legati cateva ore si tinuta o lanterna aprinsa in fiecare ochi sa vada si ei ce bine e cand li se baga lumina aiurea in ochi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ăia vor sa îsi vîndă marfa nu sa te ajute pe tine cu raspunsuri gen nu le lua ca vei avea probleme cu politia, pe ei (pe cei de la magazinul respectiv) nu îi intereseaza ce pățești tu, ei vor sa aiba cit mai multi clienti.

| xerxes1 a răspuns:

Se vor arde inainte sa intalnesti primul echipaj de politie.