| Vodă_Alexandru_ a întrebat:

Salutare, am luat o masina care avea închidere centralizată și am folosit-o vreun an și ceva timp in care nu am mai deschis masina manual de la butuc.Acum am fost nevoit sa o deschid manual dar problema este ca bag cheia și pentru a o deschide trebuie sa dau spre dreapta însă butucul nu se rotește deloc, pare ca e intepemit, cum as putea sa-l fac sa-și dea drumul?

2 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Primul pas, un spray antirugina, W 40 parca, pasul 2, la mecanic.

| AdrianFoanga a răspuns:

Cumpara Spray deblocare incuietori, Yale K2 dar sa fii arent sa pulverizezi direct in yala si sa nu ti se scurga lichid pe vopsea pentru ca-i coroziv. Se deblocheaza in 10-15 minute. Dupa aceea toarna un strop de ulei pe cheie si unge interiorul broastei.