| XactClau a întrebat:

Salutare!
Am nevoie de cateva sfaturi din partea voastra. Vreau sa imi cumpar un Golf 4 1.9 Alh, imi puteti spune cateva pareri argumentate? Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pai cel mai important sfat, la varsta aia, nu te astepta sa gasesti o masina perfecta, 90% din Golfurile 4 cam au probeleme cu rugina la zona dintre prag si aripa, si in colturi la luneta.
Majoritatea masinilor care le gasesti la noi in tara sunt aduse cu defecte (avariate) si retusate, pentru ca un Golf4 bun in Germania cu km putini si intretinut este destul de scump, plus cat costa sa-l aduci in tara, sub 2500€ slabe sanse sa gasesti un model care sa nu fi avut ceva probleme, iar daca-l gasesti, nu va arata la fel de bine ca unul proaspat retusat.
Am vazut destule Golfuri la vanzare aproape impecabile, dar la o privire atenta observai ca sunt elemente revopsite, acum bine inteles ca la o masina de 16 ani te astepti sa fie elemente revopsite, dar cel putin daca eu vad o masina revopsita dar care prezinta imperfectiuni, e clar ca masina aia a fost retusata cat mai ieftin, si cel mai adesea o masina care e facuta sa arate bine, pentru ca deh, aspectul e important, dar in schimb e neglijat motorul, iar peste un an, sau 2 incepe sa sara vopseaua depe elemtele revopsite...
Daca stai sa faci si motorul si aspectul iesi in pierdere, ca la cat te costa nu ti-o cumpara nimeni, si de asta cei mai multi vor avea grija doar ca masina sa arate bine, iar in rest de parte functionala, cat timp porneste, trage si nu scoate fum, nu le pasa.
Mare atentie la esp, foarte multe au probleme cu senzoru g200, si cum acel senzor e destul de scump, multi scot butonul de la esp, acopera martorul sa nu se vada ca e aprins, si aia e.

PS:Si eu am cumparat in vara aceasta un Golf 4, alh, ultimul proprietar a tinut-o 10 ani, are putin peste 240. 000km reali eh, problema e ca m-a costat peste 2400€ masina+costurile numerelor rosii, pe partea de functionare, in afara de distributie nu prea ai ce face, pe partea de aspect, mai are mici imperfectiuni ce e drept, dar daca vreau cu o mica investitie se rezolva tot, problema e ca daca ii mai fac si micile retusuri estetice nu-mi scot nici macar investitia ca ar fi peste pretul pietei masina, si uite asa cred ca mai astept iarna asta sa vad daca apare un client macar sa-mi iasa 100€ profit, iar daca nu apare, o pastrez si o inmatriculez ca si asa se scoate taxa, mai fac o investitie de 300€ in distributie si ce mai e, si o tin linistit ca mai duce lejer peste 150. 000km.

| XactClau explică (pentru OldSoul):

In concluzie merita? E o masina buna? De durata? Asa per total. Multumesc

| OldSoul a răspuns (pentru XactClau):

Daca gasesti una care sa fie intretinuta, da, e o masina buna.
Motoarele alh, sunt cele mai fiabile, rar sa ai probleme cu ele, dar trebuie sa te asiguri ca si restul este in regula.

3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O fosila de masina.