| djdjdj a întrebat:

Este normal ca ambreiajul sa tina asa sus? Adică când dai drumul la ambreiaj mașina pleacă aproape în punctul de terminare a cursei ambreiajului... Nu știu asa e la mai multe modele de mașini sau doar la a mea

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La Logan e asa din fabrică, nu prea ai ce face.
La alte mașini, când se întâmplă asta e vorba de disc de ambreiaj uzat, și urmează să patineze în mers.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde de la masina la masina. La masinile romanesti, din cate mi-a spus un mecanic si din experienta mea, cursa pedalelor de ambreaj si frana pot fi reglate. Nu tipati la mine, nu sunt de specialitate.laughing

| Liviu a răspuns:

Specifica,benzina,motorina...la motorina cum ridici picioru, masina cum 'alearga' apai la benzina, la mine cand e aproape sa moara motoru abia porneste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un mecanic si ii spui sa-ti regleze cursa ambreiajului. Anul trecut am schimbat kit-ul de ambreiaj la ford si mi-a pus cursa foarte sus, era foarte greu de apasat si foarte fina ca sarea una doua. Imi place mai moale si mai jos. Sa merg lejer nu sa tot tin la ambreiaj de ma durea piciorul. Am mers inapoi la service si acum sta foarte bine mai jos.

| Adrian5575 a răspuns:

Inseamna ca discul de ambreiaj are uzura mare. Depinde de masina. De exemplu la logan pe benzina de obicei tine mai sus ambreiajul.