| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salutare,am o problema care deja ma dispera, e vorba de o Skoda Felicia 1.3 din 2000 injectie, se incalzeste foarte tare lichidul de răcire atunci când stau pe loc, merge până pe la 90 de grade dupa care scade brusc sub 90 si dupa ceva timp urca iar până la 95 când porneste termocupla indiferent daca o tin accelerata sau nu. Asta doar stând pe loc în mers stă la 90.Mentionez că problema persistă de mai mult timp, am schimbat până acum de 4 ori termostatul, am schimbat si termocupla cu una nouă și senzorul de temperatură din ansamblul termostat + lichidul de racire si face exact la fel, ce să mai stiu sa ii fac? Vă rog fără răspunsuri de genu cu (dă-o la fier vechi)laughing

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu-i face nimic - pare că se comportă normal (asta dacă nu cumva lichidul nu dă pe dinafară la funcționare îndelungată pe loc)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil ai circuitul de racire infundat, ori pompa de apa in stare proasta (pale rupte).
Sau ai un ulei extrem de prost, frecarile sunt mari, si de aici temperatura.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

PS: 95 de grade pe loc dupa cativa km parcursi e o temperatura ok, dar nu atunci cand afara sunt 5-0 grade, ca acum.

| IeremiaAlin68 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa e, am pornit-o si zilele trecute, am lăsat-o doar asa la relanti să mearga si cam in 10-15 minute creste pana la 95, si porneste termocupla tot din 2 in 2 minute

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer nu mi se pare un comportament ciudat sau ceva. Atata timp cat nu trece de 95 grade e ok.Si eu i-am schimbat la masina mea termostatul si tot dar de aia tot sta intre 80 si 90 grade(Seat Exeo 2011).