| IeremiaAlin68 a întrebat:

am o Skoda Felicia din '98 cu urmatoarea problema,de curand am schimbat intreg ansamblul acela cu termostatul deoarece cu cel vechi nu se ridica acul de la temperatura in bord deloc, chiar si dupa ce mergeam kilometrii buni,acum dupa ce l-am pus pe cel nou,am schimbat si lichidul de racire,instalatia e aerisita,insa problema e ca daca stau de exemplu intr-o coloana de masini,la coada pe drum,si o misc din cand in cand doar cativa metrii dupa cum se misca coloana, se ridica acul pana la 110 si porneste termocupla,dar doar atunci,la mers normal,cand urc penti sau chiar si pornita doar asa la relanti nu are absolut nimic,sta undeva pe la 90, 95 de grade.Ce poate sa fie?

3 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Din câte am înţeles din postarea ta, e normal să pornească termocupla să acţioneze ventilatoarele de răcire când apa din radiator depăseşte peste 95 de grade Celsius.Iar când apa din radiator se răceşte cu ajutorul ventilatoarelor, şi ajunge la 90, sau sub 90 de grade, se opreşte automat termocupla cât şi ventilatoarele.era bai dacă nu pornea termocupla, inclusiv şi ventilatoarele, atunci e grav.
Când ai schimbat antigelul, ai luat şi apă distilată, în proporţie cu antigelul pentru modelul de maşină?

| IeremiaAlin68 explică (pentru Heavenonearth):

Antigelul e din acela tip diluat, nu a mai fost nevoie sa il amestec cu apa distilata, ce ma deranjeaza e ca nu inteleg de ce creste atat de mult temperatura, si doar atunci in situatia respectiva

| Heavenonearth a răspuns (pentru IeremiaAlin68):

Golește antigelul si bagă alta! Antigel plus apa distilată.Iei 3 litri de antigel Hepu plus 3 litri de apă distilată, le amesteci toate la găleată curată și vei avea 6 litri total.Ori sticlă de 2 litri, goală, amesteci cu antigel si apă distilată in sticla aia. Apoi urmează să completezi in rezervorul de apă cu antigelul din sticla de 2 litri. Pornesti motorul si lasi să pornească așa, adăugând din când in când in rezervor până la maxim, nu mai mult! Opresti motorul....peste vreo 35-60 min, verifici rezervorul, e la nivel e bine...atunci nu mai adaugi deloc. Dacă nu e la nivel, mai adaugi, cu motorul oprit.Mai verifici a doua zi dimineața inaibte de plecare.