| Skkr34 a întrebat:

Salutare, am o problema cu un motor de vw 1.6 mpi pe benzina, problema este cand motorul e rece sta la turatii scazute 600-700, normal ar trebui 900 asa l-am setat din soft, dar la 900 sta doar cand e apa la 90 de grade cand e la 60 sau mai rece sta foarte subturat si se accelerează singura daca apas pe acceleratie, adica apas odata si ramane turata singura pana la 1500 rpm dupa is revine.

8 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Zici că se accelerează singură dacă apeși pe accelerație? Cum dracu vine asta?

| Skkr34 explică (pentru IceRope):

Adica ma refer, daca calc acceleratia si las de ea adica eu nu apas doar la inceput, ramane blocata accelerata la 1500, 2000 rpm, dar doar cand e motorul rece.

| AlexGheo83 a răspuns:

Salut! Problema este undeva pe admisie. Incearca sa verifici traseul admisiei sa nu ai eventuale scurgeri de presiune, probabil vreo garitura imbatranita - verifica cele 4 garnituri de la admisie(cod piesa 06A 133 227 D - cauta pe google ca sa vezi cum arata, daca sunt imbatranite; ciupite, inlocuieste-le).

Daca problema persista posibil ca debitmetru sa aiba ceva probleme - cauta pe cineva cu un vcds sa ti-l probeze.

| Skkr34 explică (pentru AlexGheo83):

Problema este ca motorul face așa doar cand este rece, cand este apa la 90 de grade este totul normal.

| AlexGheo83 a răspuns (pentru Skkr34):

Da, pentru ca in ECU ajung valori eronate ale debitului de aer, iar acesta nu va sti sa faca dozajul aer/benzina corect. Cand motorul este rece amestecul este bogat(mai multa benzina decat aer).

| Skkr34 explică (pentru AlexGheo83):

Deci problema ar fi la galeria de admisie? Ceva garnitura coaptă sau rupta, trage aer fals.

| AlexGheo83 a răspuns (pentru Skkr34):

Da. Exista ceva sprayuri pentru detectarea neetanseitatilor la admisia motorului. Poti folosii unul daca nu vrei sa mergi la service din prima si vrei sa mai incerci acasa sa-i dai de cap.

| Skkr34 explică (pentru AlexGheo83):

Ok, mulțumesc pentru ajutor, o sa revin cand o sa schimb acele garnituri, daca va face la fel sa fie problema debitmetrul dupa cum a-ti zis?