| IonutTeAjuta a întrebat:

Salutare! Am rămas fără baterie la mașină ( Un passat b5 2002 ) și vreau să iau curent de la o Dacia MCV a unui amic dar nu știu ce cabluri să cumpăr. Văd că sunt de 600 Amperi, 1000 sau chiar mai mari și nu înțeleg diferențele și dacă dăunează cu ceva dacă e prea mică sau prea mare.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu cat sunt mai groase, cu atat mai bine. La diesel se incalzesc si alea cu eticheta de 1000A.

| anonim3248 a răspuns:

Ia cabluri cele mai groase.

| anonim3248 a răspuns:

Ce cabluri sunt în comerț se încing la amperaj mare și nu pornește mașina.

| adryang78 a răspuns:

Cu cât suportă mai mult cu atât mai bine.

| Corina3434 a răspuns:

Ia de 1000 Amperi. Daca iei mai mici se incing si se poate topi izolatia.
De ce nu mai pui niste bani si sa-ti iei o baterie noua?