| AlexisJohn17 a întrebat:

Salutare, am și eu o întrebare.
Cum verific ambreiajul unei mașini dacă este dus? Ce simptome da masina? Din cate știu în panta turometr urca dar nu trage masina, adică patîneaza ambreiajul, alte simptome știți? Mulțumesc

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi discul de ambreiaj uzat, nu tot ambreiajul.

| xerxes1 a răspuns:

Este clar ca este dus daca patineaza in panta.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Daca patineaza este dus. Verificarea ambreiajului se face si la ITP. De curiozitate, cand ai facut ultima data ITP-ul?

| AlexisJohn17 explică (pentru Începătorul988):

Acum 2 luni, am trecut fară probleme și rar-ul și itp, pentru ca masina este adusa din afara, este vorba de un golf 5 1.4 fsi 2004, cineva mi-a zis ca motoarele astea sunt cam puturoase, nu prea au vana, dar am impresia ca în panta cand bag piciorul în ea, se tureaza dar parca, nu ca nu urca, dar ori mi se pare mie, nu are vana, poate mi s-o părea și mie. Acum nu știu, dar masina s-a prezentat bine la itp

| Începătorul988 a răspuns (pentru AlexisJohn17):

La 1.4 ce ai vrea? Sa fuga cu panta in spinarea? Ai gresit motorul baiatul meu atunci!

| AlexisJohn17 explică (pentru Începătorul988):

Frate, nu o lua asa, nu aștept cine știe ce de la 1.4 dar, simt ca se tureaza dar nu trage cum trebuie, nici eu nu am asteptari asa mari dar asta voiam sa aflu, dacă motoarele astea sunt mai slabe ori am eu impresia. de asta am și întrebat

| Începătorul988 a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Sunt motoare foarte slabe.

| IonutCiobanescu a răspuns:

Singura varianata e sa mergi la mecanic cu ea.