| DaniiJDK a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare. Eram in sensul giratoriu si am fost nevoit sa dau in bordura de la scuar pentru nu a fi lovit de o masina care nu si a pastrat banda, si am dat peste un semn de la scuar, doar am spart putin bara, cel cu masina care era sa ma lovească a fugit si eu am plecat dupa el. Trebuie anuntat la politie incidentul? Care sunt urmarile daca ma duc la politie si care sunt daca nu ma duc?

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Am o intrebare inainte.
Tu erai pe banda 2 si el era pe banda 1 si a luat-o pe prima iesire?
Ideea e urmatoarea, daca tu esti pe banda 2 sau pe banda 3 sau cate benzi are sensul giratoriu si o alta masina se afla pe banda 1 sau ma rog... in dreapta ta si masina nu iese la iesirea unde iesi si tu, trebuie sa te opresti si sa ii dai prioritate, asa scrie in legislatie.
Nu stiu cum sa explic.
Daca s-a bagat peste banda ta atunci da, te duci la politie, reclami incidentul (sper ca ai retinut numarul de inmatriculare de la masina respectiva).
Dar ti-am spus, daca el se afla pe prima banda, nu e obligatoriu sa iasa pe prima iesire (asa cum e cam normal), gen daca vad un incepator care sta 2 ore in sensul giratoriu sa intre, ma bag pe prima banda si merg spre a doua iesire sau a 3 a iesire sau unde am nevoie si procedez regulamentar.