| Sby_Seby_1997_oh8j a întrebat:

Am si eu o intrebare... Acum aproximativ o luna am fost lovit in trafic de un domn care nu a oprit la stop. Acesta a plecat de la fata locului si ulterior am fost la politie si am anuntat incidentul. Cei de la rutiera mi-au spus ca il vor soma pe cel implicat in accident sa se prezinte la politie. Dupa 2 saptamani de asteptare am aflat ca cel implicat in accident a plecat in Italia si si-a reparat si masina fara a merge sa dea vreo declaratie la politie. Problema incepe abia acum mie in cateva zile imi expira ITP-UL si cei de la statiile itp nu au fost de acord sa imi accepte masina deoarece era lovita si le-a spus ca am de la politie autorizatie de reparatie! Am fost la 3 statii de ITP si mi s-a spus la fel peste tot. Eu acum sunt nevoit sa imi repar masina din banii proprii ca sa apuc sa ii fac ITP-ul si nu stiu daca dupa aceea asiguratorul domnului care m-a lovit ma va putea despagubii deoarece am inteles ca trebuie sa faca niste poze cu masina lovita si daca o repar nu va mai avea la ce face poze. Cum procedes in aceasta situatie. Va rog daca se poate un raspus cat mai rapid posibil! Multumesc anticipat!

P.S : vreau sa mentionez ca detin poze de la locul accidentului cu masina mea lovita si cu a respectivului care m-a lovit... Poze care sunt si la dosar la politie!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In baza fotografiilor si autorizatiei de reparatie de la politie trebuie sa soliciti costul reparatiilor de la firma de asigurari care a eliberat asigurarea RCA celui care te-a lovit. Dupa constatarea acestora iti poti repara masina si apoi te duci la ITP.