| ionutz03 a întrebat:

Salutare,

Am si eu o intrebare privind declaratia pe propria raspundere pe care o faci la anaf cand iti calculeaza taxa de mediu pentru inmatricularea unui autovehicul.

Undeva prin declaratie trebuie completat media de km pe care ii face masina (sau care i-a facut masina) si am inteles ca in functie de ce completezi acolo poate crete sau sa scada taxa.

Stie careva care este varianta cea mai buna?

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are nici o legatura kilometrajul cu taxa de mediu, doar vechimea, emisiile poluante si norma de poluare.
De altfel o poti calcula si singur, introducand datele cerute in calculatorul oficial ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2016.html

| ionutz03 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ce am intrebat, deci nu intreb aiurea... voiam un raspuns de la cineva care chiar stie despre ce e vorba

| OldSoul a răspuns:

Am auzit si eu aceasta varianta, mai exact ca scrii ca faci mai putini km pe an si ca taxa ar scadea, dar sincer nu stiu daca e adevarat sau nu, daca scade taxa sau ramane la fel.