| motobiz a întrebat:

Salutare,am si eu o problema la un piagio ciao,imediat ce porneste motorul ambreiajul cupleaza si se invarte roata din spate continuu. Merge cam turat si cand pun frana se opreste motorul. Am schimbat segmentii si am aceeasi problema, am curatat carburatorul, la fel. Putere are dar cand pun frana sa opresc la intersectii se opreste motorul. Cand vreau sa mai reduc relantiul se opreste. Ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Arcurile de readucere pot fi slabe; asa ca ar fi cazul sa le schimbi cu unele noi si asa o sa poti da ralantiul la valoarea/turatia normala

10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai schimbat rolele variatorului cu unele mai grele!?

| motobiz explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Este un moped cu ambreiaj simplu

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru motobiz):

Ambreiaj axial multidisc, sau amreiaj centrifugal?

| motobiz explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Centrifugal

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru motobiz):

Arcurile de readucere pot fi slabe; asa ca ar fi cazul sa le schimbi cu unele noi si asa o sa poti da ralantiul la valoarea/turatia normala

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu doar acum am identificat modelul; posibil ca arcurile de la amreiajul centriugal sa fie slabe! inlocuieste arcurile!

| Denila123 a răspuns:

Dai relantiu mic

| motobiz explică (pentru Denila123):

Se opreste

| Denila123 a răspuns (pentru motobiz):

Si ai rezolvat întruna final

| motobiz explică (pentru Denila123):

Cred ca mi trebuie un alt tip de ambreiaj pentru ca in urma unei interventii la admisie a crescut turatia motorului

| Denila123 a răspuns (pentru motobiz):

Da-l jos demontează si vezi ce e acolo