| Bara_Anton_1985 a întrebat:

Am un Suzuki Burgman UH150 din 2004 cu care mă chinui din primăvară deoarece pornește foarte greu și nu are putere.
Problema cu pornirea am rezolvat-o parțial deoarece am demontat carburatorul, l-am curățat bine-bine cu spray, l-am mai reglat și acum după pornire stă bine la relanti.
La plecarea de pe loc în schimb încep problemele: se accelerează greu, urcă foarte lent cu motorul turat puțin deși accelerația e trasă la maxim.
Am schimbat ambreiajul, rolele, cureaua.
Din martie anul curent am aceste probleme și l-am montat și demontat de am înebunit. Nopți petrecute în garaj șurubărind nu m-au adus mai aproape de rezultat. Stau și mă gândesc la faptul că am taxele plătite degeaba și nu mă pot da cu el.
Vă rog să-mi dați o mână de ajutor(sfaturi/idei/orice).

3 răspunsuri:
| awspam a răspuns:

Nu ai reglat bine carburatorul mane, adica presupun ca ai rotit tu de suruburi fara sa ai habar de mecanica, nu sunt mecanic de asta nici nu pot sa iti spun cum si cat, 2 la benzina si 1 la aer ceva de genu sferturi nu stiu, un mecanic stie cum sa regleze, cum stiu eu poate sti si tu, o sa intreb pe cineva si revin, nu face amestecul bine, revin pe seara

| Bara_Anton_1985 explică (pentru awspam):

Mulțumesc pentru răspuns! Aștept cu interes detalii.

| awspam a răspuns (pentru Bara_Anton_1985):

Inchizi jiglerul de benzina si aer, apoi ala de la benzina il deschizi o tura jumate, maxim doua, apoi aerul una, iar pe urma aerul il, mai deschizi sau inchizi, pana sta la relanti lin, cam la o tura peste sau mai putin,