| Marian_Mv_1989 a întrebat:

Salutare, am un BMW e46 din 2003 și nu-mi funcționează comenzile pe volan. Care sa fie problema?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

O fi schimbat careva volanul.Acolo pe volan,nu stiu sigur la modelul cel ai tu,dar bmw asa au multe masini si poate si alte branduri is la fel,deci au pe volan acele comenzi si au un modul electronic,prin ala trece comenzile,apoi se duc la calculatorul masinii.
Unia schimba volanu cu un altul,le iau asa cu comezi,dar apoi vad ca nu mai functioneaza.
Acel modul trebuie programat,sau asa este din fabrica programat pe acea masina,calculatorul masinii stie apoi despre el.
Daca schimbi si pui alt volan,sau doara alte comenzi,chiar si de ai noi,nu or sa functioneze,decat daca programezi.

Ar mai putea fi deconectate,dar asta inseamna ca cineva a umblat acolo la volan.
Nu stiu de iti merg stergatoarele,semnalizare etc,de iti merg atunci e ok,ma gandeam ca de nu tiar fi mers semnalizarea,ma refer de la stiku ala,de la manetele alea,atunci ai fi avut probleme cu Clock spring.
Ca sa intelegi asa in mare iti zic cum functioneaza comenzile alea,aibargu,manetele alea,adica cum functioneaza acele cabluri pentru ca despre asta este vorba,is cabluri ce pleaca de la toate alea ce am zis,inclusiv airbag.
Jos de volan,adica sub volan,bagat acolo pe axul volanului ai acea piesa numita clock spring,nu stiu in limba romana cum se numeste.
In acea piesa ai un cablu infasurat in abele sensuri in care rotesti volanu,astfel incat cand rotesti la stanga se desfasaora si se infasoara in partea aia si invers,altfel daca nu ar fi facute asa sar rupe cablurile cand ai roti volanu.
Acea piesa are deasupra conectiile in care prinzi mufa de airbag,comenzile de la volan si ce or mai fi acolo.

La randul lui acea piesa clock spring are si el un modul electronic laughing deci fiecare componenta are un modul,prin ala trec comenzile,iar comenzile de la volan are la randul lor alt modul laughing care trece prin modulu de la clock spring.
Hai ca te ametii rau de tot. Daca cineva umbla la volan,daca scoate si clock ala afara si nu stie despre cei vorba, il roteste etc, il pune la loc il poate rupe, ma refer cablurle alea.
Dar daca la tine functioneaza semnalul, stergatoarele inseamna ca clock spring ala e bun.

Daca nu ar mai functiona nici mantele de la volan nici comenzile, atunci ar fi ala de vina.In cazul tau sigur modulul de la comenzile volanului e schimbat, care a avut masina a schimbat volanu.
Cauta si vezi daca este volanu original, sau este schimbat.Alta chestie ar fi putut c a airbagul sa fi fost sarit,ori sa nul ai deloc laughing unia asa fac,daca au avut un accident si a sarit airbagu din volan,nul mai cumpara,zic cai scump,cumpara doara capacu ala plastic ce este, sunt si doara de alea la vanznare, fac chinezii laughing si pun o piesa ce pacaleste calculatorul, piesa zixce ca este airbag, zic daca o fi asa sa nu fi uitat aia sa conecteze la loc mufele alea pe acolo.
Deci trebuie desfacut airbagu si vazut cei acolo, dar cineva care se pricepe.Eu ma pricep dar nu-s linga tine ca te-as ajuta moca laughing