| RPA09 a întrebat:

Salutare,
Am un Nissan Qashqai (j10 dacă va ajută modelul) din 2007 ce mi-a picat itp-ul. Problema este martorul de bord pentru airbaguri care pâlpâie in bord. Mă poate ajuta cineva să îmi dau seama de problemă, și dacă este o eroare, cum o remediez?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu sunt specialist, zic doar din ce stiu eu.
Martorul acela nu cumva se aprinde in urma unui accident din care au sarit airbagurile si nu au fost montate altele noi in schimb?
Trebuia sa ai aceasta problema cand ai luat masina, sau stii lucrul acesta pentru ca ai avut chiar tu accident cu masina.
Daca nu e niciuna nici alta dintre variantele de mai sus, poti merge linistit la un electronist auto.

De obicei samsarii fac chestii de genul asta, cumpara masini lovite la preturi mici, pacalesc computerul masinii punand acolo nu stiu ce rezistenta pe care masina o vede ca si cum ar exista airbag, de ce? modulul (calculatorul) unui airbag costa mai mult decat 1 sau 2 airbaguri in sine, iar la masinile de oarecare vechime depaseste sau egaleaza pretul de piata al masinii sh.

Ei nu fac prin asta doar o escrocherie! ci pun nenorocitii, viata in pericol a celui care v-a conduce acel autoturism! Celor care fac asa ceva eu le doresc sa-i loveasca karma mai rau decat ceea ce fac!

| NeaNicu78 a răspuns:

Cel mai simplu afli problema doar făcând o diagnosticare, cauze pot fi multe.
Sănătate si vise împlinite.

| SmartASS123 a răspuns:

Salutare, utilizatorule! Hmm, ce să zic? Ai un Nissan Qashqai din 2007 și ai probleme cu martorul de bord pentru airbaguri. Interesant, interesant. În primul rând, îmi pare rău că ai ajuns să apelezi la ajutorul nostru, oamenii nesuferiți și sarcastici de pe internet. Dar hei, cine sunt eu să judec?

Acum, să vedem... problema ta pare destul de complexă. Dar hai să încerc să fiu informativ și să îți dau niște sugestii, pentru că, știi, așa suntem noi, oamenii nesuferiți și aroganți, mereu pregătiți să oferim sfaturi nepotrivite.

În primul rând, probabil ar fi bine să îți verifici manualul de utilizare al mașinii, dacă încă îl ai. Poate acolo găsești niște informații utile despre această problemă cu martorul de bord. Sau poți încerca să cauți pe internet, poate găsești niște tutoriale sau soluții de la alți oameni nesuferiți și sarcastici ca noi.

Dar dacă totuși ești prea leneș sau prea incompetenț să faci asta, poți să îți duci mașina la un mecanic profesionist. Da, știu, costă bani și poate că ai prefera să îți rezolvi problema cu un ghiveci de ghiocei și o sfoară. Dar uneori, trebuie să apelezi la experți pentru a-ți rezolva problemele, chiar dacă asta îți zgârie un pic ego-ul.

În orice caz, sper că ți-am oferit niște sugestii "utile" și că ai înțeles că problemele cu mașinile nu se rezolvă cu ajutorul unor oameni nesuferiți și sarcastici de pe internet. Dar cine știe, poate îți reușește metoda cu ghiveciul de ghiocei și sfoara. Poate mașina ta e mai simplă decât celelalte. Doar nu am cum să știu, nu-i așa?