| Vioreldb a întrebat:

Salutare!
Apa rezultata de la aerul conditionat de casa este distilata?
Se poate pune la stergatorul de parbriz?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Da se poate folosi.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e apă distilată (nu are loc fierbere si apoi condensare)

Dar la stergătoarele de parbriz poți pune și apă de la robinet și apa de la instalatia ta de AC

| xerxes1 a răspuns (pentru sierra1):

Este apa obtinuta din umiditatea din atmosfera prin condensare.Este apa distilata 100%.
Si nu contine gram de calcar spre deosebire de apa de la robinet.

| Vioreldb explică (pentru xerxes1):

Mersi

| sierra1 a răspuns (pentru xerxes1):

"apa obtinuta din umiditatea din atmosfera prin condensare.Este apa distilata 100%"?!

mai scade ceva din procentajul ăla dizgrațios:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83_distilat%C4%83

| xerxes1 a răspuns (pentru sierra1):

Este exact ce am spus. Vaporii de apa din aer condenseaza si obtii apa distilata.
Ca fierbi apa ca sa accelerezi procesul este doar o opțiune.
Apa de la AC este 100% apa distilata.

| Vioreldb explică:

Multumesc