| asaasa a întrebat:

Se poate folosi aerul condiționat pe timp de ploaie?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai acoperis deasupra capului, nu. Că se udă.

| Violleta2022 a răspuns:

Aerul conditionat se poate folosii absolut tot timpul, daca este pus sa mentina o anumita temperatura in casa, neavand nici o importanta ca afara ploua, ninge sau este canicula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu ai putea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe orice timp.

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Ce motiv ar fi să nu se poată?
Doar că, adesea, pe timpul cât plouă, temperatura exterioară scade chiar și sub limita la care ai setat aparatul. Caz în care mai bine (și mai ieftin!) este să oprești a.c. și să deschizi ferestrele.

| relian a răspuns:

Mai ales pe timp de ploaie si dupa, atunci umidiatea aerul este f mare, te simti naspa de tot, asa ca aparatul ala scoate apa din aerul tau si te vei simti mult mai bine.

Poti sa folosesti si iarna, daca ai calduri mari, sau esti in calduri, iar temp de afara nu te poate satisface laughing

| ReddY25 a răspuns:

Normal

| StoicAnalysis a răspuns:

Se poate folosi aerul conditionat si iarna daca tu asta vrei.
Sau aerul tau conditionat este afara in aer liber si vrei sa vezi daca rezista la ploaie? laughing

| sammie a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| nukeyly a răspuns:

Teroretic da, dar depinde de ploaie, daca e una pornita cu fulgere si copaci rupti, risti sa iei un fulger pe retea si de aici la tine in priza si in unitatea de aer conditionat deci l-ai ars cu tot ce mai ai in priza prin casa, asta daca nu ai un SPD 123 in tabloul electric si poate un stabilizator de tensiune.
Sau daca esti off line si aerul conditionat iti merge din generator sau ceva baterie externa serioasa atunci nu ai bai cu fulgerul, teoretic.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bineinteles ca da. Aerul conditionat, in general, poate oferi si aer rece, dar si aer cald. Vezi dacă aerul tău conditionat are proprietatea acsasta.

Ploaia nu afecteaza electrocasnicele din casa, atâta timp cat nu "pică" curentul.

| Michele7 a răspuns:

Dacă este înădușeală normal că da.