| ShREKT a întrebat:

Salutare, as dori sa schimb difuzoarele pe un BMW E90, cele din fabrica suna foarte slab. Ce mi-ati recomanda sa pun? Fara subwoofer, doar sa inlocuiesc cele originale.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu schimbarea difuzoarelor nu rezolvi sa maresti volumul de sunet.
Ai nevoie si de putere mai mare a amplificatorului de sunet (din "casetofon", radio).
Deci: trebuie sa schimbi toata instalatia de sonorizare.

| ShREKT explică (pentru Bula):

Nu era vorba neaparat de volum, de calitatea sunetului vorbesc, suna ca fundul laughing)

| Bula a răspuns (pentru ShREKT):

Tot de amplificator depinde.
Regleaza tonul (joase, inalte) sa gasesti sunetul potrivit urechilor tale (care nu e sigur ca va coincide si cu auzul celorlalti pasageri din masina).

| ShREKT explică (pentru Bula):

Stiu, numai ca la mine difuzoarele sunt problema mai mare ca suna ele naspa de fel si zbaraie destul de urat, are si radioul setari de calibrare, dar difuzoarele sunt problema. Dinalea caut momentan sa sune mai bine si dupa ma ocup si de restul

| Bula a răspuns (pentru ShREKT):

Crede-ma, am experienta destul de mare cu sonorizari.
NU difuzoarele sunt cauza daca nu se aude bine sunetul, ci acustica data de boxele in care sunt montate (difuzoarele), respectiv de incaperea unde se asculta muzica!
De asemenea, conteaza enorm si calitatea auzului ascultatorului.
Pentru compensarea acestor neajunsuri se foloseste si reglajul de ton (joase /medii /inalte).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La seria 3 a fost mereu o problema cu spatiul pentru difuzoare, din cauza asta suna prost inclusiv cu sistemul Harman Kardon.
Eu as merge pe niste medii + tweetere in portiere si subwoofer in portbagaj, ca alta solutie nu vad.
Din experienta iti spun ca majoritatea difuzoarelor OEM sunt cel putin egale cu difuzoarele aftermarket de mijloc, asa ca un player hi-fi, filtre pentru medii si inalte in portiere si un subwoofer in portbagaj, ar fi sistemul ideal pentru masina aia.

| ShREKT explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai treaba e ca in general ascultam rock si metale la care nu se potriveste subwoofer ca are doar o chitara bass si o toba care sa sune in el si ar suna incomod, desi ascult de vreo 2 ani si multa muzica electronica si ar merge; nu as opta pentru un subwoofer. dar ma intereseaza mai mult unde sunt situate boxele, stiu ca sunt in portiera si in spate, dar nu stiu unde sunt basii. si as vrea sa stiu cu ce as putea inlocui, ce se gasesc in vreun magazin de electronice