| Fredie a întrebat:

Salutare.
As vrea sa stiu de unde pot achizitiona acele vouchere din programul rabla. Am fost la cativa dealeri auto si am vazut diferite reduceri, pe care le ai daca de te prezinti cu ele, insa nu stiu de unde pot cumpara astfel de vouchere. In alta ordine de idei, as vrea sa aud cateva opinii despre cateva modele care m-ar interesa: VW Polo, Renault Clio hatch, Suzuki SX4, Ford Fiesta (vers noua), Opel Astra 3 hatch, Seat Ibiza. Mai toate au motoare euro 5, adica nu se mai plateste taxa de poluare, cu exceptia Fordului. De astra 3 si clio nu stiu exact ce motorizari au. Vr sa mi spuneti ce stitit voi de fiabilitate, service, piese, etc. Cat costa intretinerea pentru aceste modele. Multumesc mult!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti ajunge in posesia acelor vouchere in doua moduri:
- cumparand rablele de la proprietari (din targ, din ziare, de pe net) si predandu-le unui colector autorizat, bineinteles cu parcurgerea intregii proceduri legale;
- cumparand direct voucherele de pe piata libera - vei gasi o gramada de anunturi in ziare si pe site-urile cu anunturi de vanzare-cumparare. Si apropo, nu e cazul sa le cumperi "la negru" de la cei care se ocupa cu asa ceva, tranzactionarea lor fiind perfect legala.
In privinta masinii noi, subscriu si eu la parerea lui ExpertHost - din punct de vedere al fiabilitatii VW sta destul de bine. Totusi in privinta intretinerii, a service-ului si a pieselor este de preferat Opelul. Avand in vedere ca cele doua masini fac parte din clase diferite (echivalentul pentru Polo este Corsa, Astra fiind echivalentul Golfului), strict intre cele doua modele eu ti-as recomanda Opelul Astra.
Alegerea depinde insa foarte mult si de gusturi si de necesitati. Suzuki SX4 sau Seat Ibiza sunt masini mai rare, nu le vezi la fiecare colt de strada, iar unele persoane apreciaza mai mult acest lucru. Fordul nu este campionul fiabilitatii, insa nici preturile nu sunt foarte mari, iar Fiesta, chiar facand parte din clasa mica, arata destul de bine si... parca nu e chiar atat de mica.
Singura pe care eu as elimina-o din start este Renault Clio. Un design asemanator (ba chiar mai reusit dupa gustul meu), dimensiuni aproximativ identice, aceeasi calitate si practic aceeasi tehnologie si identitate de marca iti asigura si Sandero, doar ca pretul si costurile de intretinere vor fi mult mai mici.

| ExpertHost a răspuns:

Voucherele respective le poti lua 'la negru' de la cineva care se ocupa cu asa ceva. Daca nu vrei asa, nu iti ramane decat varianta sa duci tu masini care sunt in stadiul de "programul rabla" si sa iti iei tu voucherele respective. Pe degeaba nu o sa ti le dea nimeni, iti garantez. Din modelele expuse de tine, eu m-am oprit la 2: Astra si Polo, in ordinea preferintelor. De ce? Uite de ce:
1. Polo - daca spui VW e de-ajuns; fiabilitate si costuri relativ mici
2. Renault: masinile franceze sunt pretentioase si mai degraba 'interesante' decat fiabile
3. Suzuki - nu stiu ce sa spun despre el. Nu m-am lovit de feedback si nici nu l-am folosit
4. Ford fiesta - nu e rau doar ca, am avut Ford si am trecut la Skoda. Iti dai seama ca nu degeabawinking
5. Opel astra : am destui prieteni care au Opel si personal am vrut sa imi iau Opel Astra dar am primit alte facilitati de la Ford si mi-a parut rau ca l-am luat. Au preturi exagerat de mari la "optionale" in showroom. Ca idee, proiectoare cu comutattor si ochelari costau DUBLU la ei fata de dealeri piese, aduse din Germania.