| DaimlerAG a întrebat:

Cand se compara vanzarile mercedes cu cele de la bmw/audi,la mercedes se numara camioanele,autocamioanele, autobuzele si microbuzele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se compara totalul se iau in considerare toate masinile vandute (valoarea lor), indiferent de felul lor sau de clasa. Sigur ca pot fi comparate si cele de un anumit fel (autoturisme, camioane, etc), bineinteles daca fiecare produce de toate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inseamna ca nu se pun.Peste tot scrie ca producatorul a a vandut cu x mai multe autoturisme decat producatorul b.(cu accent pe "autoturisme")

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde cine le compara. De obicei se fac comparatii nu doar pe categorii, ci si pe clase, deci o comparatie corecta nu va include categorii diferite.