| AdiMihai25 a întrebat:

Salutare.
Care dintre aceste masini e mai buna calitate -pret, consum, piese etc?

MERCEDES ML 320 (2008)
CHEVROLET CAPTIVA (2008)

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Niciuna dintre ele ca-s vechi, de Duster nou nu s-a auzit la voi?, nu de alta dar parca e mai ok o masina noua dar fara atatea optiuni decat una care este super rodata la vreo 400k-500k km. (500.000 km), masini care mananca ulei cu galeata si necesita reparatii costisitoare ba ca a cazut turbo,ba EGR, ba bratele, ba catalizatorul infundat,ba cutia automata e praf si necesita alta etc.
No offence,dar numai dati de mancare samsarilor care cumpara si aduc in tara cimitirul altora cand acele masini trebuiau casate demult.
Daca nu iti permiti una noua cauta cel putin o masina sh mai noua ca an, de te-ai rezumat la acestea doua? Si ford, honda, nissan, mazda, vw, audi etc produc SUV-uri.

| AdiMihai25 explică (pentru Simpatic):

Bine boss!
Cu siguranta.
Mercedes ml 320, pentru pernele de aer si ceva comfort nu merită...
Impozite mari, consum mare, piese scumpe,...
Captiva.cat de cat mai ok.

| Simpatic a răspuns (pentru AdiMihai25):

Nu ne-ai spus care este bugetul pentru o masina, caci vrem nu vrem cam la bani se rezuma totul cand faci o achizitie, cu siguranta poti deschide un alt topic in care sa zici am suma x de bani (euro) ce masina (SUV daca vrei) imi recomandati in acesti bani.
Caci asa sunt masini de 800e si altele de 150 mii de euro, nu stim ce si cum.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios ca vrei sa compari Mercedes cu Chevrolet Captiva?

| alex495 a răspuns:

Tu compari caruta cu masina in momentul asta laughing. ML ul e masina buna, dar are motor de 3L, consuma mult, e scump de intretinut ca i V6, va papa si ulei daca nu e intretinuta masina, in rest e tanc, interior foarte fain. Chevrolet Captiva e de 10 ori mai ieftina de intretinut, ai susp normala nu pneumatica, deja scutesti ce i 2000 de lei pentru fiecare perna, motor 2.0 diesel, tot ce am scris la Ml cu mai ieftin in fata, doar ca n ai int Ml ului, puterea, design ul si marca pana la urma. Una e Mercedes si una e Chevrolet. Ambele au 4x4 decent. ML ul e putin mai greu