| GregHouse a întrebat:

Ce recomandati dintre:
1. Skoda Octavia berlina, 2006, 1.6 benzina
2. VW Golf 5 hatchback, 2005/2006, 1.4 benzina

Ambele au aproximativ acelasi pret si kilometraj. Masina va fi folosita preponderent urban (8-9 luni pe an). Care dintre cele doua are consum mai redus si este mai fiabila, mai ieftina la intretinere si piese de schimb?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Megane 1.6 16V.
Din ce ai pus tu, eu aleg banii pe care ii irosesti pe non-masini.

| GregHouse explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Imi poti da mai multe detalii, te rog? Ce anume apreciezi la Megane si de ce e superioara celorlalte doua? big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GregHouse):

Motorizarile pe benzina de la Renault, sunt foarte fiabile, fata de cele nemtesti.
La Megane apreciez confortul, nu e tocmai limuzina, dar scaunele sunt dementiale.
In plus, Megane 1.6 se conduce fin, nici macar nu auzi motorul, pe cand motoarele VW pe benzina rag ca niste caini chinuiti, si sunt cam 'plafon' la putere.
Ce e mai nasol la Renault, e pretul pieselor, dar totusi cand tragi linie, nu cheltui mult cu ea.
Eu am avut o Octavia 1, si de atunci am zis ca mi-oi mai lua una, cand o zbura porcul. Acum am Opel din 93, si sincer nu mi-e dor de Octavia aia deloc.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Skoda este ceva mai spatioasa, mai puternica si consuma mai putin.

| FlorinGamingRo a răspuns:

Iti recomand Skoda Octavia berlina! Are consum mai redus mai ieftina la piese deoarece este mai comuna ca VW Golf 5 hatchback!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FlorinGamingRo):

Bravo boss, sunt mai ieftine piesele de Skoda, cand ele sunt 100% piese de Golf...

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Megane 2 1.6 16vwinking 113 cai. consum mixt de 7%
Eu am 1.4 16v 95. si am scos consum mixt de 6%

| casandra12345 a răspuns:

Golful are 6 viteze? ar putea consuma mai putin. dar skoda e mai buna pe multe alte planuri - viteza, etc

| GregHouse explică (pentru casandra12345):

Nu, ambele sunt cu 5 trepte. Dar oricum mai sus de a treia nu apuc sa-i dau in oras. laughing

| cassian a răspuns:

Skoda consuma mai putin happy dar parerea mea cu banii ce ii dai pe golf 1.4 care e puturos mai pui 300 euro si iti iei un 1.9 tdi cu 101 cp si consuma 4, 5

| GregHouse explică (pentru cassian):

Multumesc pentru raspuns!
Voi face prea putini km pe an pentru a-mi lua diesel. big grin

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns (pentru cassian):

Pune asigurarea mai mare ca la benzina, pune impozitul anual mai mare ca la benzina.mai pune si eventuala taxa auto care e dubla ca la benzina, mai pune si faptul ca nu face multi km pe an => ca nu e convenabil.